Přechod pro chodce

Zdravím. Normálně bych se na to neptal, ale po diskuzi s otcem, který je přesvědčen, že jsem udělal hrubou chybu, se musím zeptat na Váš pohled.

Odbočoval jsem na křižovatce, kde chodci měli zelenou. S chodci problém nemívám, samozřejmě je pouštím. Ale tentokrát jsem uznal za vhodné, než se chodec dostane vůbec k polovině čtyřproudové cesty, bylo by logičtější pokračovat v jízdě. Z autoškoly si pamatuji, že je řidič povinen celou dobu čekat a umožnit tak chodci nerušený přechod. Ale v praxi mi přijde logičtější, pokud chodec není v takové blízkosti, abych mu musel zastavit (myslím teď při odbočování), pokračovat v jízdě. Sám se s tím setkávám jako chodec dnes a denně – jak by to pak vypadalo ve špičce, kdyby první auto čekalo, než se chodec dostane vůbec za polovinu cesty? Stihlo by projet i mnoho aut a na chodce by to nemělo žádný vliv.

Jde mi o to – spáchal jsem nějaký přestupek? Jestli ano, je můj případ vůbec na nějakou pokutu? Podle mého otce ano. V tom případě by polovina republiky byla bez řidičáku. V tomhle problém nevidím, jako prase nejezdím. Ale takový teatr kvůli banalitě, hrozné…

Ilustrační obrázek:

http://i.nahraj.to/f/Ga4.png

Děkuji, s pozdravem,
HK

Odpověď

Ne. Vy nemáte povinnost chodce pustit, ale nesmíte ho ohrozit ani omezit. Pokud je chodec daleko a Vy to stihnete tak, že nemusí ani zpomalit, tak to přestupek není.

14.5.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist