Právě jsem narazil na pojem "skandinávský

Dobrý den, právě jsem narazil na pojem "Skandinávský flick" což je určitý způsob projíždění zatáček, Zajímalo by mě, na čem tahle technika stojí, případně jestli vytáhnete z rukávu trumf v podobě nějakého naučného videa.

Odpověď

Tzv. skandinávský flick uplatníte zejména v závodech rally a na kluzkém povrchu, ale pokud si troufáte i na veřejné silnici (což by vás nemělo v žádném případě napadnout), lze tak donutit předokolku (a také čtyřkolku) k efektnímu průjezdu zatáčkou bokem.Tento princip můžete uplatnit i u zadokolek, ale je to celkem zbytečné a spíše tím přijdete o vyvážení auta a výsledkem budou hodiny a náraz do nějakého stromu v okolí. Nejlepší je to právě u předokolek, které tím zbavíte nedotáčivosti a vyvoláte přetáčivý smyk (nebo aspoň nedotáčivost výrazně omezíte).Dělá se to následovně: představte si, že se blížíte k pravotočivé zatáčce. Před místem normálního zatočení doprava však musíte při ubraném plynu autem škubnout doleva a hned zpátky doprava do zátáčky. Tím přenesete hmotnost z přední nápravy na vnější zadní kolo a vyvoláte tak přetáčivý smyk. Na kluzkém povrchu toto musíte provádět jako by "před zatáčkou", aby auto do zatáčky doklouzalo bokem. A pak už jen stačí přidat plyn a díky pohonu předních kol vůz v zatáčce stabilizujete a projedete ji.Rally jezdci tuto techniku používají v utaženějších zatáčkách, ale mistři ji neváhají použít i v rychlejších úsecích. Samozřejmě má každý pilot svůj vlastní styl, ale třeba Tiff Needell vám na tomto videu ukáže, jak se to má dělat s předokolkou.A ještě jedna věc - na trénink si najděte nějakou hodně širokou a volnou plochu, protože budete potřebovat spoustu místa, než se to naučíte. Opovažte se to hned dnes odpoledne zkoušet někde na silnici!

15.5.2009 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist