Povinné ručení Babeta

Dobrý den pane doktore,
dne 17.2. t.r. jsem Vám tímto formulářem odeslal níže uvedený dotaz. Protože jsem do dnešního dne neobdržel odpověď, dovoluji si dotaz zaslat znovu:

Vážený pane doktore,
prosím o radu v následující věci.
Vlastním Babetu, rok výroby 1978, se šlapadly, bez RZ (tenkrát se na „babety“ SPZ nedávaly), bez TP (OTP) pouze s výrobním štítkem, po své matce, na které se mnoho let nejezdilo. Měl bych zájem ji používat při cestách na zahrádku. Na mnoha různých webových stránkách jsem hledal, jak je to se zaplacením a dokladem o povinném ručení. Našel jsem neuvěřitelné množství protikladných názorů. Dále jsem si otevřel přílohu č. 2 Kategorie silničních a zvláštních vozidel vyhlášky č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kde by pravděpodobně byla tato babeta zařazena do kategorie L1e, ale myslím si, že na tento typ babety (se šlapadly) se trochu zapomnělo. Není totiž babeta jako babeta. Ty novější již byly bez šlapadel a byly to plnohodnotné mopedy. U té mé jde totiž vypnout hvězdicovou maticí spojení šlapadel s motorem a tak se z této babety stává obyčejné jízdní kolo a není to tedy moped – viz pan Hanzlík ve filmu Slavnosti sněženek. Myslíte si, že na takovéto jízdní kolo se také vztahuje povinnost povinného ručení, když pojedu a budu šlapat?
Pokud je nutné mít povinné ručení, prosím o sdělení, co je nutné k přihlášení, když nemám RZ ani TP a tyto bych nerad si ještě teď pořizoval, čímž by asi vznikly nepředvídané problémy, např. přimontování RZ, s kterým se tenkrát nepočítalo. Nestačilo by v tomto případě výrobní číslo ze štítku?
Děkuji Vám za odpověď.

S pozdravem
Mgr. Otakar Večerka
Smetáčkova 1400
274 01 Slaný
e-mail: otakar.vecerka@seznam.cz

Odpověď

Zákon č. 168/1999 Sb. hovoří takto:

 

Pro účely tohoto zákona se rozumí

 

a)      vozidlem silniční vozidlo, zvláštní vozidlo, trolejbus5); za vozidlo se nepovažuje vozík pro invalidy, potahové vozidlo a nemotorové vozidlo tažené nebo tlačené pěší osobou, jízdní kolo a koloběžka, pokud nejsou schváleny jako druh vozidla motocykl…

 

Rozhodující je tedy schválení. Pokud to „kolo“ bylo schváleno jako druh „motocykl“, tak povinnost pojistit vznikla.

16.3.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist