Potřebuji poradit.od 1.1. 2006 jsem změnil

Dobrý den.Potřebuji poradit.Od 1.1. 2006 jsem změnil zaměstnavatele. Zaměstnavatel mi zajistil tzv. „ referenční zkoušky“, abych mohl při práci používat i služební osobní vozidlo. Podotýkám že nejsem řidič z povolání.24.3.2006 jsem měl na služební cestě nehodu. Bylo to ještě v tříměsíční zkušební době – (dle pracovní smlouvy). Dostal jsem s vozidlem na štěrku na krajnici smyk a boural ve struze. Způsobil jsem zaměstnavateli škodu na vozidle (bylo havarijně pojištěné). Dále jsem si přivodil úraz s dobou léčení asi 2 měsíce (zlomený obratel).Nehodu vyšetřila policie. Uvedl jsem že vozidlo bylo služební a nehoda se stala v pracovní době. Budu platit pokutu ve „správním řízení“.Z toho usuzuji,že jsem viníkem nehody (nikdo jiný účastník nehody nebyl).Zjistil jsem, že dle zákona může zaměstnavatel požadovat náhradu škody až do 4,5 násobku průměrné měsíční mzdy. Zaměstnavatel mi navrhuje, abych úraz nahlásil jako nepracovní. Stejně mne při mém zavinění nebude odškodňovat. (Může k tomu přihlédnout i při určení výše náhrady škody, kterou budu hradit).Rád bych u tohoto zaměstnavatele dál pracoval. Mám ale obavy třeba z trvalých následků. Musím se ale rozhodnout do středy 5.4.2006. Nemám ještě vyplněné hlášení o úrazu (ve firmě).

Odpověď

Podle mého názoru se jedná v každém případě o pracovní úraz a zaměstnavatel se náhrady škody v plné výši určitě nezprostí. Doporučuji trvat na náhradě škody z titulu odpovědnosti zaměstnavatele za škodu způsobenou pracovním úrazem, byť lze očekávat krácení náhrady škody.

7.4.2006 9:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist