Potřeboval bych poradit ohledně nastalé situace

Dobrý den. Potřeboval bych poradit ohledně nastalé situace s ČKP. Přišel mi dopis nárokující uhrazení příspěvku podle §24c zák. 168/199 Sb. za provozování vozidla bez povinného ručení. Na mou odpověď, že vozidlo v nárokovaném období nemělo platnou TK a tudíž nemohlo být legálně provozováno podle §38 odstavce (1) zák. 56/2001 Sb. a ani na doložení výpisem z registru a prohlášením, že vozidlo není na veřejné komunikaci, nebyl brán ohled. Přišla zamítavá reakce a nárok byl předán vymahačské agentuře. Vím, že mi nezaniká povinnost platit povinné ručení, ale podle mého názoru v tomto případě ČKP nevzniká nárok na úhradu příspěvku. Jsem podle znění zákona v právu a mohu vstoupit s vymahači do sporu? Lze toto jednání ČKP považovat za protizákonné (pokus o bezdůvodné obohacení)? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Odpověď bohužel nebude jednoznačná. Jedná se o výklad ustanovení zákona č. 168/1999 Sb., který k tomu jednoznačné vodítko nedává. ČKP má za to, že její výklad je správný do té míry, že dokud je vozidlo na značkách, je provozováno. Jestli to je správný právní názor, budou muset rozhodnout až soudy.

15.10.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist