Plnění z havarijního pojištění

Dobrý den, mám dotaz k plnění z havarijního pojištění vozidla.
Mamka měla dopravní nehodu, kdy za jízdu usnula a s vozidlem havarovala do příkopu. Vozidlo bylo havarijně pojištěno u Servisní pojišťovny ve Zlíně. Když ale došlo na plnění totální škody na vozidle, byla od pojistného plnění odečtena spoluúčast, což je v pořádku, ale navíc bylo pojistné plnění kráceno o 20 % z důvodu mikrospánku řidiče .
Na můj dotaz o zdůvodnění tohoto krácení mi bylo sděleno, že v pojistných podmínkách je uvedeno, že pojištěný má předcházet vzniku pojistné události. Toto ustanovení prý nesplnila tím, že cítila-li na sobě únavu, měla zastavit vozidlo a nepokračovat v jízdě. Mamka na sobě ale únavu nepociťovala a v žádném případě nejednala s úmyslem způsobit pojistnou událost.
Chci se tedy zeptat, zda-li je možno takto krátit pojistné plnění z důvodu příčiny dopravní nehody? Vždyť základní princip hav.pojištění je, že když si pojištěný způsobí svým neúmyslným jednáním škodu, tak aby mu tato škoda na vlastním majetku byla proplacena! Prosím tedy o radu, zda-li je toto krácení oprávněné a popřípadě jak mám dále postupovat?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Výklad této pojišťovny je skutečně velmi extenzivní. S takovou argumentací by mohli krátit pojistné plnění vždy, protože vždy člověk neudělal něco, čím mohl nehodě zabránit (třeba vůbec autem nejezdit). Já bych to rozporoval a případně spor eskaloval dále, nicméně k jednoznačnější odpovědi by bylo třeba znát pojistné podmínky a ostatní dokumentaci této nehody.

26.11.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist