Parkování z poloviny na chodníku

V poslední době si na mně sousedi i náhodní „kolemjedoucí“ stěžují, že špatně parkuji auto. Protože naše ulice je úzká (přitom je to hlavní výpadovka na silnici 1. třídy Kolín – Praha) a z protější strany než je dům je zídka, nezbývá, než parkovat „nějak“ před domem. Když jsem stál na silnici (oproti fotce http://www.prototypy.cz/download/park.jpg je dnes nově vyasfaltovaná), stěžovali si ostatní šoféři, že brzdím provoz.
Tak jsem začal stávat z půli na silnici a z půli na chodníku, ale tak, aby se ještě dalo projet s kočárkem. Cca tak, jako na vložené fotce stojí sousedovo auto. Nedávno si ale zase stěžovala jeho ženuška, že se na chodníku stát nesmí a že kolikrát ani neprojede s kočárkem. Z autoškoly si ale nepamatuju, že by se na chodníku částečně stát nesmělo, naopak si matně vybavuju, že byly stanovené i nějaké šíře silnice, které je třeba nechat volné pro průjezd a něco podobného snad i pro chodník (?).
Tzn. otázky jsou:
1) můžu stát polovinou auta na chodníku, nebo ne?
2) pokud ne, můžu stát alespoň na té snížené části dnes vydlážděné červenými dlaždičkami jako vjezd do dvora? To přeci není chodník, ne (na obr. jsem vyznačil červeně)?
3) pokud ani to není možné, budu muset nechat stávat auto normálně v jízdním pruhu, což mi asi vůči předpisům příjde nejlepší, ale hold budou kolony 🙁

Odpověď

ad 1) Ne, jedině, že je to výslovně dovoleno dopravní značkou.

ad 2) Ne, to je podle mne pořád součástí chodníku.

ad 2) A to je jednosměrka? Protože jinak tam na stání musí zůstat 6 metrů.

18.9.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist