Parkování na pozemní komunikaci

Dobrý den pane doktore, prosím o radu. Obdržela jsem do datové schránky několik „pokut“ za prosinec a leden od Magistrátu ve Frýdku-Místku. Neměla jsem přitom za sklem auta ani jeden pokutový lístek za tyto přestupky: Hlídkou městské policie bylo zjištěno, že řidič mého vozidla porušil zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích tím, že v rozporu s ustanovením par. 25 odst. 3 neponechal při stání (podélně u chodníku na ul. Hasičská) alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3m pro každý směr jízdy (celkem tedy 6m), čímž se dopustil přestupku dle par. 125c odst. 1 písm. 5) citovaného zákona.
Pro vysvětlení: zmíněná komunikace je slepá, vede pouze jako přístup k bytovkám na jedné její straně (na straně komunikace u bytovek se vždy parkovalo podélně u chodníku) a činžovním domům na druhé straně komunikace, jejichž nájemci (většinou malí podnikatelé) , ale i lidé z bytovek zde parkují svá auta na této komunikaci oficiálně kolmo ke krajnici. Parkování kolmo ke krajnici nevadí, i když pokud tu parkují auta, nezbude na komunikaci těch 6 m pro průjezd!! Vadí parkování podélně na silnici na straně bytovek. Parkuji tady takto již 14 let, i ostatní podnikatelé i další auta, a nikdy nebyl problém. Vše začalo v prosinci – přestupkem bylo pouze to, pokud jsme parkovali podélně na komunikaci u bytovek, ale s koly na zkoseném chodníku. Kdo parkoval na asfaltu, měl pokoj. Teď ale přitvrdili, a požadují i 6m průjezdu. Údajně někteří lidi z bytovek sepsali na popud nějakého papaláše, který tu bydlí, petici aby se na jejich straně ulice neparkovalo, a tu musí řešit policie i magistrát.
Hoši od policie tu jsou nasazeni již 2 měsíce, každý den, prý jim několikrát denně volá ten občan/občanka z petice, a oni to musí řešit, fotí zaparkovaná auta a sepisují hlášení pro magistrát, přitom nám nedávají lístky za stěrače. Vůbec nevíme, co se děje a proč taková ŠIKANA !!! Prý to mají policisté nařízeno i na další měsíc a každý den – asi nemají co na práci. Pokud by se chtěli takto chovat předpisově, tak by museli pokutovat všechny lidi v celém městě na všech sídlištích i skoro na všech ulicích a to v celé republice – všude se parkuje a nikde nezbývá 6m na průjezd!!! Tak široké totiž ani komunikace na sídlištích nejsou!!
Prosím vysvětlete: platí těch 3+3m pro průjezd v obou směrech na všech typech pozemních komunikací, i ve slepých? Jak se bránit této šikaně? Pokutují takto denně desítky lidí, kteří vůbec netuší, že způsobili přestupek, a ani se to nedozvědí, pokud nemají datovou schránku. Na komunikaci není žádná dopravní značka omezující parkování. Takto se parkuje v celém městě, potažmo v celé ČR.
Děkuji předem M.A.

Odpověď

Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/beran-stani-a-zastaveni-minimalni-sirka-slepa-ulice-a-jednosmerka/

4.2.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist