parkovací asistent v autoškole – reakce

Dotaz:
Dotaz: Dobrý den, je povolené používat při zkouškách v autoškole parkovací asistent, který sám zaparkuje auto bez jakékoli zásahu řidiče? Odpověď: A vy jezdíte v autoškole s autem s parkovacím asistentem? Reakce: Ne, ale nedávno jsem vedl diskuzi na toto téma se známými a zajímalo mne kdo má pravdu.
Odpověď:
Mám za to, že je to naprosto akademická situace, protože v žádné autoškole takové auto nemají, ale i kdyby měli, tak mám za to, že vás to nenechají u zkoušek použít, resp. komisař bude trvat na tom, že musíte zaparkovat vlastními silami. Reakce: Ano, uznávám, že zatím není moc aut, které tuto funkci mají, ale například Ford Focus zde: https://www.youtube.com/watch?v=WVcrE22_4Yg jí má. A nemyslím, že by to bylo zas až tak nedostupné auto. Nicméně, může zkušební komisař vyžadovat něco nad rámec zákona? Podle zákona 247/2000 Sb. v § 42 d je psáno, že žadatel o řidičské oprávnění prokazuje zejména couvání a otáčení při couvání. Podrobněji není nic uvedeno. 1) A pokud pro účely autoškoly není takovéto vozidlo zakázáno, resp. zakázáno používat danou funkci tak na základě čeho toto může komisař chtít? 2) A když tedy tohle ne, lze použít alespoň pasivní asistent, který jen ukazuje kolik místa je za vozidlem?

Odpověď

To si neobhájíte. Když to nebudete umět, tak Vás prostě od té zkoušky vyhodí a mám za to, že si komisař obhájí, že předmětem té zkoušky je ověření jednotlivých dovedností, a to za pomocí „autopilota“ nesplníte. Podle mne by vás úplně stejně od zkoušky vyhodil, když byste měl auto, které samo jede v jízdním pruhu a přestal byste se věnovat řízení, protože předmětem té zkoušky není ukázat to, že umíte ten systém zapnout, ale to, že umíte to vozidlo ovládat a to není nic nad rámec zákona.

27.6.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist