Pane doktore!stále se mi stává a

Vážený pane doktore!Stále se mi stává a je jedno, zda automobilem nebo na Yamaze FAZER 600, že mi před tzv. zebrou skočí do vozovky chodec (většinou starší ženy, které jsou myšlenkami v kosmu) aniž se rozhlédnou. Já v obdobné situaci jako chodec kynu řidičům vozidel, ztratím pár sekund a pokračuji ukázněně v chůzi. Šetří se spojka a palivo. Ti lidé, kteří byli sdělovacími prostředky zmanipulováni, že mají přednost jsou rukojmí moci. Ve Švýcarsku mají absolutní přednost chodci.Neuvědomují si, že kousek lidského těla nemá šanci proti hromadě kovu, jehož kinetická energie je mnohonásobně vyšší. Další nešvar spočívá v panické hrůze řidiče před přechodem, který když vidí chodce na chodníku, dupne na brzdy. Vy za ním máte mnohdy co dělat. Ještěže jezdím Hondou CIVIC s perfektními brzdami a ABS.Můj dotaz však spočívá v následujícím:Dojde-li ke sražení chodce, který vstoupil bez rozhlédnutí na přechod, bohužel záleží pouze na posouzení policie. Asi nedokáži pokud nemám věrohodné svědky, že jsem nehodu nezavinil a jdu do chládku kde budu sedět s kriminálními živly. Moje rodina zůstane bez mé viny bez živitele. U nás v Brně jsem těchto nebezpečných situací jako uvažující a pozorný chodec zaznamenal bezpočet. Myslím, že řidičský průkaz roztrhám (ale to je úřední doklad) nebo vrátím. Mám toho dost.

Odpověď

Z hlediska pravidel silničního provozu je předmětná otázka řešena zejména ustanovením §5 odst. 1, písm. h) zákona o provozu na pozemních komunikacích takto:"Řidič vozidla s výjimkou řidiče tramvaje je povinen umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce  nebo jej zřejmě  hodlá použít, nerušené  a bezpečné přejití   vozovky;  proto   se  musí   řidič  takového  vozidla přibližovat k  přechodu pro chodce takovou  rychlostí, aby mohl zastavit  vozidlo  před  přechodem  pro  chodce,  a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo."Věta za středníkem je velmi důležitá, neboť ukládá řidiči povinnost blížit se k přechodu jen takovou rychlostí, aby dokázal chodce nechat přejít. Kdyby se ovšem toto pravidlo dodržovalo do puntíku, jezdili by řidiči po městě velmi pomalu, aby této povinnosti dostáli. Nicméně, dojde-li k dopravní nehodě, vždy se tato povinnost posuzuje a je to zpravidla porušení této povinnosti, které stojí za vinou řidiče, neboť nutně logicky musel řidič tuto povinnost porušit, když chodce na přechodu srazil.Současně však i chodec má určité povinnosti. Dle ust. §54 odst. 3 téhož zákona:"Chodec nesmí  vstupovat na  přechod pro  chodce nebo  na vozovku bezprostředně  před blížícím se vozidlem." Toto ustanovení by mělo vylučovat odpovědnost řidičů za nehody u chodců-sebevrahů, nicméně není provázano se shora uvedeným ustanovením. Přesto by podle shora uvedeného ustanovení řidič (při striktním výkladu) měl být schopen zastavit rovněž tak, aby ani chodce-sebevraha nesrazil, nicméně se lze přiklonit k závěru, že by policie při šetření dopravní nehody měla též přihlížet k ustanovení o povinnostech chodce a korigovat jím tvrdost ustanovení stanovící povinnosti řidičům. Přednost chodců na přechodu tedy není naprosto absolutní, byť se tvrdostí ustanovení §5 zákona o provozu na pozemních komunikacích takovému postoji blíží. V každém případě lze jen sotva předpokládat shovívavost policie v případě sražení chodce na přechodu.Řidičský průkaz přesto doporučuji netrhat.

12.8.2005 8:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist