Pane doktore. přečetl jsem několikát váš

Dobrý den, pane doktore. Přečetl jsem několikát Váš Článek o "osobě blízké" a firemním autě a není mi jasná jedna věc – není možné použít tuto možnost v případě, že mám firemní auto i k osobnímu užití a půjčím ho manželce – firma mi to umožňuje. Manželka udělá přestupek zaznamenaný automatickým záznamovým zařízením (např. úsekové měření MP). Na firmu přijde výzva k podání vysvětlení a firma správně označí mě jako řidiče vozidla. Nemohu ani v tomto případě na MP říct, že jsem auto neřídil a na základě paragrafu … jim nemohu sdělit řidiče vozidla? Předpokládejme, že nelžu a toto je skutečnost. Děkuji za odpověď, tato možnost z článku mi nebyla jasná.

Odpověď

Podstatné zde je, že nepodáváte vysvětlení za sebe, ale za firmu. Nejste tam za sebe a tudíž se nemůžete odvolávat na to, že nebude vypovídat proti manželce jako osobě blízké. Pokud byste byl vlastníkem vozidla Vy a Vás předvolali k podání vysvětlení, tak tam jste za sebe a odmítnout můžete, ale pokud tam jste vyslán v rámci svých pracovních povinností jako zaměstnanec pověřený tím, aby za firmu vysvětlení podal, není pak Vaše manželka osobou blízkou této firmy a tudíž z toho důvodu odmítnout vypovídat nemáte právo, i když je to Vaše osoba blízká. Je nutno rozlišovat to, že podáváním vysvětlení ohledně firemního auta jednáte za tuto firmu jako vlastníka a nikoli sám za sebe. Relevantní jsou tedy osoby blízké firmy jako předvolané "osoby" a nikoli Vaše jako toho, kdo v tu chvíli za firmu jedná.Pokud proti sobě nebo manželce vypovídat nechcete, nemusíte samozřejmě, to ale pořád nevyviňuje Vašeho zaměstnavatele z toho, že Vaši paní musí "prásknout". Takže Vy řeknete v práci, že to byla Vaše žena, ale že vypovídat nebudete, tak tam zaměstnavatel pošle někoho jiného, kdo uvede, že to byla ona nebo jim to napíše písemně. Tak či onak, zaměstnavatel to říct musí. A jestli to řekne Vašimi ústy nebo ústy někoho jiného, je zcela nerozhodné.

21.7.2009 9:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist