Pane doktore. mám dotaz, jak mám

Dobrý den, pane doktore. Mám dotaz, jak mám dál pokračovat ve vzniklé situaci. Stala jsem se účastníkem dopravní nehody bez zranění, ale se škodou na majetku třetí osoby. Jela jsem po hlavní silnici a odbočovala jsem vlevo, mimo komunikaci do soukromého vjezdu. Jelikož jsem měla v úmyslu odbočit, moje rychlost byla 20km/h, bylo to v obci a v daném úseku je plná čára a příkazová značka zákaz předjíždění. Auto jedoucí za mnou, mně nedalo přednost a začalo mě předjíždět, ve vyšší rychlosti než je v obci dovoleno a pár metrů před přechodem pro chodce. U středové čáry došlo ke střetu. Já jsem dokončila úkon odbočení a šla se podívat na druhého řidiče, který vylétl ze silnice a při tom srazil sloup pouličního osvětlení. Na základě této skutečnosti jsme zavolali Policii ČR, ta udělala šetření na místě. Vše vyfotila, změřila a se mnou provedla podání vysvětlení. Vzhledem k pozdním večerním hodinám, pána propustila a řekla mu, že má podat vysvětlení až za týden co přijede z práce (řidič kamionu). Svou výpověď jsem podepsala a připodepsala jsem plánek nehody. S tím, že mají 30 dní na ukončení šetření a že jsem od nich vedena jako poškozená, to se mnou ukončili. Po 30 dnech my přišel dopis od Policie, že spis předali do správního řízení Městské úřadu dané obce. Se spisem mě neseznámili, jakož i s výpovědí druhého účastníka nehody. Po dalších 30 dnech mi přišlo vyrozumění z MÚ, že správní řízení je uzavřené a já jsem označena za viníka nehody, neboť jsem se plně nevěnovala řízení vozidla a při odbočování vlevo jsem přehlédla, že mě již předjíždí vozidlo. Dostala jsem pokutu ve výši 1500 Kč. Řidiči druhého vozidla byla přiznána jen vyšší rychlost a to jen do 20 km/h, přičemž jeho brzdná dráha odpovídala 80 km/h a o zákazu předjíždění, tam není ani zmínka. Někde v textu „Odůvodnění“ uložení pokuty MÚ píše, že zavinění předmětné dopravní nehody bylo shledáno na straně obou řidičů zúčastněných vozidel. Potřebovala bych poradit, co to pro mě znamená: 1. Mám auto v servisu a chtěla jsem opravu zaplatit z povinného ručení druhého vozu – zaplatí mi to pojišťovna? 2. Jestliže on to samé požaduje od mé pojišťovny, přijdu o bonus na pojištění? 3. Z čí pojistky půjde náhrada škody pouličního osvětlení. 4. Přijdu o body? 5. Co se stane, pokud se proti rozhodnutí odvolám? Budu platit náklady na nové správní řízení pokud to prohraju? 6. A mám nějakou šanci si z dané situace pomoci? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

1) Pouze částečně, tj. pouze v rozsahu toho, jakou míru zavinění na nehodě měl druhý účastník.

 

2) Je to možné. Na to se doporučuji zeptat Vaší pojišťovny.

 

3) Náhrada se rozdělí poměrně podle pravidel ad 1) shora

 

4) Za tohle body nejsou

 

5) To záleží na tom, jaké argumenty na svoji obhajobu uvedete, ale moc šancí Vám nedávám. Další náklady řízení hradit nebudete.

Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/pravni-poradna/odbocovani-doleva-a-vina-na-dopravni-nehode/articles.html?id=10963

14.6.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist