Oprávnění, ale i odpovědnost.

Dobrý den. Jde mi o dopravní značení. Je samozřejmé, že dopravní značení, ať již trvalé nebo dočasné, musí někdo schválit. Je však ten, kdo značení schválil také odpověný za jeho správnost, případně za to, že je např. omezení rychosti přílišné? Může být trestán (např. pokutou) za přílišné omezení rychlosti a podobně? Kam podat stížnost na nesmyslené nebo nevhodné dopravní značení?
Myslím, že nevhodné značení je velkým problémem. Ono když jedete 200km dlouhou trasu a potkáte třeba 10x omezení rychlosti na 30km/h, přičemž na devíti místech by se zcela bezpečně dalo jet i 50km/h, není pak divu, že velká část řidičů takvé omezení ignoruje. Dokonce jsem před kdysi slyšel v televizi mluvit policistu, který celému národu do očí říkal „dáme tam omezení 30km/h, aby tam lidé alespoň těch 50km/h jezdili“. Lze na takto nesmyslné omezení uplatnit materiální aspekt přestupku? Konkrétní příklad: Denně jezdím do práce přes mostek, který se asi půl roku opravoval a bylo tam umístěno omezení 30km/h (trvalá značka). Nyní už je asi měsíc mostek opraven, ale omezení zůstalo (konec omezení paradoxně odstraněn byl). Podle předpisu bych tedy měl jet asi 3km po přehledné rovné silnici rychlostí 30km/h.

Odpověď

Ne, taková právní odpovědnost neexistuje. Fakticky se jedná maximálně o odpovědnost politickou.

 

Stížnost bych podával místně příslušnému silničnímu správnímu úřadu (zpravidla se jmenují „odbor silničního hospodářství“ a podobně).

 

Já s Vámi souhlasím, ale faktem zůstává, že argumentace materiálním aspektem nebývá vyslyšena.

3.11.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist