Odpověděl jste mi na mou

odpověděl jste mi na mou otázku ( http://www.ospea.cz/clanek.php?page=87HLUBOČEPY V ulici Na Zlíchově, v místech, kde tramvajová trať na Barrandov kříží pozemní komunikaci, při cestě z centra na světelném signalizačním zařízení svítí volno jak pro tramvaje, tak zelená pro auta! A při tom tramvaj křižuje jízdu autu, kdo a proč má přednost. Jsou dva pohledy- já jako řidič auta mám plnou zelenou což mi umožňuje jízdu do všech směrů, – jako řidič tramvaje mám signál VOLNO- PŘÍMO,( neodbočuji- jen koleje se přiblíží k okraji vozovky aby následně tuto vozovku křižovaly ) co v případě nehody? Nejedná se o špatné nastavení signalizace? Odpověděl:JUDr. Tomáš Beran, včera, 22:33Uvedenou otázku řeší ustanovení §21 odst. 7 silničního zákona takto:“ Tramvaj, která při odbočování nebo jiné změně směru jízdy křižuje směr jízdy vozidla jedoucího po její pravé nebo levé straně a dává znamení o změně směru jízdy, má přednost v jízdě.“ Shora uvedená „jiná změna směru jízdy“ dle mého názoru dopadá na Vámi popisovaný případ, kdy se koleje přibližují k vozovce natolik, že se vozidlo vedle tramvaje nevejde. Zpravidla bývají taková místa vyznačena značkou „Dej přednost tramvaji“, ale i v případě, kdy by taková značka umístěna nebyla, aplikuje se shora uvedené ustanovení.))ale z Vaší odpovědi nevyplývá, zda to platí i v případě zapnuté světelné signalizace – což je případ o kterém píšu, pak by podle toho co píšete mohla tramvaj na signál ,,volno přímo,, odbočit vpravo/vlevo pokud by měla ,,blinkr,, a řidiče tramvaje by vůbec nemuselo zajímat jaký signál maji auta. Řízení provozu světelnými signály § 70 c) signál se zeleným plným kruhovým světlem „Volno“ možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce.a tramvaj tam má v tomto daném případě Volno přímo , tudíž neodbočuje..

Odpověď

Má-li tramvaj signál "Volno - přímo" a auto má plnou zelenou a pokud se koleje přibližují vozovce, dá řidič tramvaje blinkr, aby upozornil řidiče auta na to, že se koleje a vozovka blíží nebo protínají a dle ust. §21 odst. 7 silničního zákona bude mít tramvaj přednost, aby mohla rovně projet. To, že dává blinkr, neznamená, že odbočuje a řidič tramvaje tím neporušuje to, že má volno pouze v přímém směru. Podle mého se proto toto ustanovení aplikuje tímto způsobem i v případě, kdy je situace modifikována existencí světelných signálů.

9.2.2006 10:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist