Obracím se na vaši poradnu s

Dobrý den, obracím se na Vaši poradnu s naléhavým dotazem. Asi před týdnem jsem řídil auto a posléze ho zaparkoval v ulici, kde v tu dobu bylo povoleno parkování. Auto si půjčila moje příbuzná od člověka, který je ale ve výkonu trestu a požádala mě, abych řídil. Udělal jsem to a zastavil jsem na v tu dobu povoleném bezplatném parkovacím místě. Pak jsem klíčky vrátil (ještě ten večer), ale při odejdz v noci z toho místa už odjet nebylo možné, protože byla vybitá baterie a autu se stalo nepojízdním. A proto, že ho nebylo jak dostat pryč, zůstalo tam až do doby, kdy příkazová značka zakazuje parkovat v tom místě (Parkování zakázáno v době mezi pondělím a pátkem). Auto tedy v pondělí dostalo botičku a dodnes tam stojí. Chci se zeptat, kdo je v podstatě viník a kdo ponese následky? Přijde mi nespravedlivé, abych já, který jsem pouze prokázal službu tím, že jsem auto řídil na požádání a nedopustil se žádného přestupku, platil pokutu a inkasoval body. Nebo se pletu a budu muset vše dát do pořádku já? A pokud ne – tak kdo? Co až auto odvezou na placené střežené parkoviště? Kdo může být z obliga a kdo nikoliv? Kdo je tedy vinnen a může být problém v tom, že skutečný majitel je ve vězení? Můžou z toho pro mě být další následky? A ještě jeden dotaz – Je běžné, aby přivolaní strážníci udělali i celkovou kontrolu auta, přišli tak na možné další nedostatky a já bych měl problémy navíc, pokud tam nedostatky budou? Díky moc za odpovědi.

Odpověď

Hlavní nápor následků ponese vlastník, až auto odtáhnou a budou po něm chtít náklady odtahu. Řidiče se už asi nepodaří zjistit, takže se to smrskne na náklady za odtah.

Co se technického stavu týče, je odpovědný jak řidič, tak provozovatel. Sankce hrozí teoreticky oběma.

4.2.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist