Oblíbenou kratochvílí městských policistů je odtah

Dobrý den, oblíbenou kratochvílí městských policistů je odtah vozů do horoucích pekel. Vyzvednutí z parkoviště obnáší pochopitelně zaplacení pokuty a navíc jakéhosi poplatku za odtah/ustájení. Zatímco pokutu lze normálně obdržet složenkou, poplatek je ouřadou vyžadován v hotovosti! Je to oprávněné? Nejde o to, vyhnout se mu, ale člověk nenosí po kapsách tisíce korun. A jinak auto nedostane. A ještě: samozřejmě nakonec každý pokutu i poplatek zaplatí, aby mohl odjet. Ale jak to je, pokud se zjistí, že např. označení bylo špatné? Pokutu zpátky nevymůžu, to je mi jasné, co ale ten poplatek?

Odpověď

Na téma způsobu platby nákladů za odtah se vedla řada diskusí a už se k tomu vyjadřoval i soud. Zásadně platí, že ta odtahovka je povinna přijmout i jiný způsob platby než hotovost, to ale na druhou stranu neznamená, že jim do tří dnů pošlete platbu převodem. Jiný způsob je třeba platba kartou, šekem apod., podstatné je, že se "platí" na místě. Když to ale odmítnou, moc s nimi nenaděláte.Co se případu, kdy je odtah neoprávněný, týče, je nejlepší na místě zaplatit náklady s písemnou výhradou, že to neuznáváte (samozřejmě podmínkou je, že jste před tím nezaplatil pokutu, protože jestli ano, tak je to stejně ztracené). Správný postup je tedy neplatit pokutu, zaplatit náklady odtahu s výhradou nesouhlasu a pak se dohadovat s policistou nebo strážníkem, že byl odtah neoprávněný. Pokud to vyhrajete, můžete pak vymáhat náklady odtahu jako bezdůvodné obohacení na straně odtahovky.

25.11.2008 10:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist