Neuzamčené kolo

Pane doktore, včera jste odpovídal tazateli, že je nesmyslem, mít za povinnost uzamčené kolo před restaurací. Takže prosím, „výcuc“ §26, odst.2) zákona 361/2000 Sb. o provozu na poz. komunikacích:

(2) Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba. Řidič motorového vozidla nebo jízdní soupravy povinně vybavených zakládacími klíny2) jich musí užít…

Že řidičem je dle zákona i cyklista a vozidlem je i kolo, o to se snad přít nebudete. Cyklisté si velice často neuvědomují, že jsou řidiči, že rovněž nemohou telefonovat za jízdy, odhazovat předměty, kouřit za jízdy, o alkoholu nemluvě.
Tedy pokuta za nezajištěné kolo byla oprávněná. Byť neobvyklá.
Druhou věcí je, že kolo policisté odvezli To je divný postup. Ledaže k události došlo na vesnici, kde se všichni znají a poblíž hospody je jediná služebna policie, kde lze věc nahlásit.

Odpověď

Ano, tohoto ustanovení jsem si vědom, nicméně mi jeho aplikace na jízdní kola přijde z hlediska výkladu jako příliš extenzivní.

26.9.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist