Nepřerušované světlo

Je někde v legislativě definováno, že světla pro denní svícení, popř. zadní světlomety (červené barvy) musí svítit nepřerušovaně? A pokud ano, jak je definováno to „nepřerušovaně“? Ptám se proto, že moderní auta se světlomety využívajícími svítivé diody (LED) mnohdy blikají. Sice hodně...

Diskuze

10 komentářů

    (w)

    Ano, rozumíte tomu správně a za odpověď děkuji.

    x

    To myslíte vážně? 😀 To jako opravdu nemáte nic lepšího na práci než otravovat nesmyslnými žalobami? 😀

    Zdá se, že jste opravdu výjimečně bystrozraký a musíte trpět i u počítače nebo televize, protože tyto obrazovky se překreslují o dost pomaleji než blikají právě zmíněné ledky … možná by bylo vhodné zakázat i ty televize že? 😀

    Ne teď trochu vážně – evidentně trpíte přílišným nadbytkem času, nechcete si najít lepšího koníčka, než zbytečně právně napadat věci, které tak nějak nikomu krom Vás nevadí?

    (w)

    Ano máte pravdu, televize blikají děsně. Proto bylo pro mě úžasnou úlevou, když přišly LCDčka, bohužel podsvícení neblikajícími trubicemi je málo časté. Plazmy bohužel blikají taky, jen výrazně rychleji. A bohužel je poslední dobou blbým trendem podsvěcovat LCD panely LEDkami, přičemž výrobce nemá lepší nápad než regulovat jejich jas pulzně – tedy opět blikáním. Někteří to dělají proudem, pak takový displej nebliká a je to super. Ale většinou je to pulzně. Takže buďto snážet ostrý blikot do očí, nebo nechat na plný jas, kdy to nebliká (protože to svítí trvale = plným jasem).
    Víte, já si nejsem tak docela jist, že to nikomu dalšímu nevadí. Vím o několika lidech, co to vidí taky. Ano, je nás menšina, ale existujeme. A právě proto, že je nás menšina, nemáme dost silný křik na to, abychom žádali, aby se dělaly produkty, které neblikají. Jak mezi televizemi, tak v automobilovém průmyslu. Naštěstí někteří výrobci monitorů na to slyší a třeba LG u některých produktů přímo deklaruje, že jejich podsvícení nebliká. Ale to jsou spíše výjimky.
    Ten problém skutečně existuje, i když vy ho nevnímáte.

    x

    Neuražte se, ale se bavíme o problému opravdu malé menšiny – zvažovat v takovém případě žalobu mi přijde naprosto zcestné, ba přímo hloupé. Kdybych měl právně napadat vše, co se mi nelíbí, tak celý život nedělám nic jiného – a rovnou k tomu dodám, že bych ke každé jednotlivé záležitosti našel bandu lidí majících stejný problém. Třebaže Vás osobně ledky otravují, pochybuji o tom, že by se jednalo o problém s výrazně negativními dopady na Váš život … prostě se Vám jen nelíbí, že ledky blikají a tak i přes jejich značné obecné výhody chcete tak trochu „prudit“ … Upřímně, myslíte si, že dosáhnete zákazu používání ledek na automobilech, nebo třeba ke změně výrobních postupů? Pochybuji o tom – spíš bych tipl, že pokud by už vaše žaloba byla úspěšná, tak automobilky začnou tlačit na to, aby se poupravila místní legislativa. Druhá možnost je pak, že by se speciálně pro český trh vyráběly jiné světlomety, čímž by se cena vozidel o něco zvedla (za což by Vám všichni určitě rádi poděkovali) …

    (w)

    Ona by ta žaloba byla asi stejně bezpředmětná, neb v té legislativě se právě ani mně nedařilo dlouho najít něco, o co by se dalo opřít. A ani pan Beran nenašel. Holt s tím budu muset nějak žít, stejně jako doposud.
    Škodlivost není prokázána, protože se tím možná ani nikdo detailně nezabýval. Že to je úplně neškodné, tím pádem neprokázal taky nikdo.

    x

    Jen tak ze zvědavosti – co přesně s Vámi ono poblikávání vůbec dělá? Máte z něj bolesti hlavy, nebo unavené oči?

    (w)

    Odvrací to mou pozornost a snižuje soustředění. Ne nějak zásadně, ale když vidím přes sebou VW s blikajícími kruhovými zadními LED světlomety, musím se víc soustředit na jízdu a snažit se na to nemyslet, je to protivné. Je to pak méně o pohodě a víc o koncentraci. Ale jak říkám, není to nic, kvůli čemu by se braly (nebo nevydávaly) papíry. Za ta léta už jsem se to naučil cíleně ignorovat. Ale vidím to a je mi to nepříjemné.
    Asi jako spoustě lidem vadí billboardy kolem silnic (odvrací jejich pozornost), tak nějak by se to dalo nejlépe přirovnat. Mně jsou naopak billboardy úplně putna (billboardy ostatně nebývají úplně přesně přímo před očima, ale stranou, takže se na ně člověk opravdu dívat nemusí, ale když sledujete provoz na silnici, tak se tomu pohledu na blikající světla vyhnete jen těžko).

    Kadel

    Tento efekt si může vyzkoušet i vlastník úplně průměrného oka. Fígl spočívá v tom, že když se díváte na rychle blikající světlo upřeným pohledem a sledujete jej očima, promítají se záblesky stále do stejného místa sítnice – a vzhledem k setvačnosti zrakového vjemu je tak nemáte šanci vnímat. Zkuste si ale dosáhnout toho, aby se blikající zdroj promítal do souvislé stopy na sítnici a uvidíte. Jak? Nedívejte se do světel přímo, ale nastavte si hlavu tak, abyste je viděl jen periferním viděním. Nesoustřeďte se na ně. No a pak se zkuste rychle podívat ve směru pohledu do několika náhodných směrů. Náhle se Vám blikající brzdovky auta roztáhnou do krásných řetízků červených teček (každý záblesk vyšel do jiného místa sítnice) … Jo a nezkoušejte to za své vlastní jízdy, klandr neuhne 🙂

    vlad16

    Protože rozšíření TV s novými technologiemi, LED světla na autech (pozn.: vzadu jsou koncová světla, nikoliv světlomety, světlo „metou“ jen hlavní světlomety) jsou mohutně rozšířeny a obecně se proti jejich vlastnostem (přinejmenším 100 Hz a další „finty“ 600 Hz apod.) neobjevují ve větší míře námitky, nečekal bych jakoukoliv změnu. Tedy vyjma dalších technologických změn v důsledku vývoje. Napadlo mě ale, jak s touto citlivostí na kmitání jasu vnímáte např. promítání filmů se standardní projekcí 24 snímků za sekundu?

    (w)

    Asi takhle: do kina nechodím, a to už hodně dlouho (řadu let, deset určitě, už to ani nepočítám), protože nevím, proč bych měl platit za sledování reklam. A k věci: předpokládám (aspoň podle toho, jak tomu bylo dříve, když jsem chodil do kina), že při 24snímkové frekvenci videa se obrázek 24× za sekundu změní. Což není nic proti ničemu (kromě toho, že je to málo často). Představte si ale, že by se na 1/48 sekundy obrázek objevil, pak na 1/48 sekundy obrázek zmizel, aby se na další 1/48 sekundy objevil další obrázek a poté na další 1/48 sekundy zase zmizel. Chci tím říci, že obraz na plátně 24krát za sekundu neblikne, ale změni se, přičemž „podsvícení“ svítí trvale. Protože to blikání byste jinak viděli všichni a nikdo by to nevydržel.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist