Nehoda na místě určeném Policií ke kontrole

Dobrý den,mám dotaz na situaci,která se mi teď nedávno stala.Byl jsem zastaven hlídkou Policie,mimo jiné po té,co jsem na ně zablikal a oni mně zastavili „stopkou“ za zadním sklem.Po dotazu,proč jsem na ně blikal jsem jim oznámil,že protože jeli rychleji než 50km/h v obci.Nechci řešit,jak reagovali,ale k dotazu – zastavili mně na nebezpečném místě,čtyřproudé silnici v obci,kde je mimo jiné předepsaná rychlost 50km/h,ale každý tam jezdí rychleji a asi 45min se mě tam snažili za moji troufalost „podusit“.Problém byl v tom, že málem jedno auto do nás nabouralo (měl jsem navíc své 3 děti ve voze) a další měli kolikrát co dělat,aby to ubrzdili a můj dotaz zní: zda by nesli odpovědnost za nabourání mého vozu, nebo nedej bože vážné zranění lidí v mém voze atd. také příslušníci Policie a zda mohu nějakým a případně tedy jakým způsobem odmítnout na jimi určeném místě zastavit, nebo ponese vinu jen a pouze řidič, který by do mého vozu narazil? Děkuji za odpověď. Stává se to bohužel velmi často,že Policie zastaví vozidla na nebezpečném místě…. kdo poté nese zodpovědnost za poškození zdraví, majetku, smrti atd. v případě, že oni zvolí nebezpečné místo?

Odpověď

Stalo se mi totéž, když mne před lety zastavili v odstavném pruhu na dálnici. To je tak, když nezastavíte hned, ale až na jiném místě (otázka je, jestli Vám to dovolí a prostě Vás nezablokují jako tenkrát mne) a oni by namítali, že jste porušil povinnost na výzvu zastavit, mohl byste se zkusit (záleží ale hodně na okolnostech, tzn. na tom, jak moc je nebezpečné tam zastavit) bránit tím, že se v daném případě nejednalo o příkaz, který jste povinen respektovat, ale o exces (ten je jako správní akt nicotný, takže se na něj nevztahuje presumpce správnosti správních aktů). Bylo by to ale na dlouhou argumentaci, spousta ztraceného času a peněz a s nejistým výsledkem. Činit je odpovědný za nehodu by šlo jen v případě, když by Vás nějak „blbě“ vyblokovali a někdo to do Vás hned napálil. Pokud ale už stojíte, tak to bude spíš vina toho řidiče, co to neubrzdil.

5.11.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist