Nedávno jsem zde posílal trochu více

Dobrý den, nedávno jsem zde posílal trochu více dotazů, avšak nevím zda-li se to podařilo odeslat, tak to zkusím rozdělit na 2 části: 1. Nedávno jsem se Vás ptal na č.j. rozsudku NSS k oprávnění PČR překračovat rychlost bez zapnutých majáků? Odpověděl jste, že jej ještě musíte dohledat. Není to náhodou tento případ http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/doprava/clanek.phtml?id=705547 ? Myslím, že by to bylo dobré téma na článek jako 2. díl toho jak jste rozebíral judikaturu krajského soudu v Ostravě. 2. Mám nejasnost k dotazu jiného čtenáře, konkrétně z 16. 08. 2011 v 20:30. Jedná se o to, že v zákoně je řečeno, že od 1.8.2011 je možné v případě překročení rychlosti do 20km/h v obci, resp. 30km/h mimo obec pokutu do 1000 Kč. Zákon zároveň říká, že od uložení takovéto sankce nelze v rozhodnutí o přestupku upustit. Vy jste odpověděl, že nelze uložit domluvu. Já se ptám proč, když přestupkový zákon uvádí tyto sankce: a) napomenutí, b) pokutu, c) zákaz činnosti, d) propadnutí věci. A pokud domluva je jedna z možných sankcí, tak by měl být zákon splněn, aniž by se od přestupku upustilo. Už jen to, že mi policista domluví je jistá sankce, ne? A pokud to přesto nejde, je někde stanovené minimální pokuta? 3. V článku pokutách podle příjmu jste našel několik problémů, které by takovou to úpravu neumožňovaly, pokud by se nevyřešili. Nikde jsem však nenašel, zda-li by to neodporovalo Listině základních práv a svobod. konkrétně článku 3, kde se základní práva a svobody zaručují všem bez rozdílu mimo jiné i na majetek? 4. U některých přestupků, (např. předjíždění v místech, kde je to zakázáno, překročení rychlosti v obci o víc než 40km/h, 2x během jednoho roku průjezd na červenou, atd.) je mimo pokuty i zákaz řízení na určitou dobu. Je vůbec takovýto dvojí trest přípustný?

Odpověď

ad 1) To není on, tenhle řešil způsob měření, ale ne to, jestli musí mít zapnuté majáky, aby ten důkaz byl použitelný.

 

ad 2) Za ten přestupek prostě musíte vždy dostat 1 000 Kč pevnou sazbu.

 

ad 3) Argumentů by se tam jistě nabízela řada, ale u daní máte také progresivní sazbu a nikdo to u Ústavního soudu úspěšně nenapadnul.

 

ad 4) Ano, je. Nejedná se o vícenásobné trestání, ale pouze o několik druhů trestů ukládaných vedle sebe za JEDEN delikt. I např. v trestním řízení naprosto běžné. Nepřípustné by to bylo, když by se to projednávalo opakovaně a opakovaně jste za totéž dostával sankce.

17.9.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist