Na parkovišti mi bylo nabouráno osobní

Na parkovišti mi bylo nabouráno osobní vozidlo druhou osobou.Oprava stála 16.000 Kč. Pojišťovna mi proplatila ale jenom 11.000 Kč, zbytek mi bylo zděleno že mám vymáhat po osobě , která mi vozidlo nabourala tj, 5.000 Kč.Problém je v tom , že osoba po které mám vymáhat zbytek částky mi odmíta tuto částku zaplatit.Přece nebudu platit rozdíl škody když jsem stál na parkovacím místě a druhý do mého vozu narazil.Jak mám postupovat k vymáhání zbylé částky. Za radu předem děkuji.

Odpověď

V daném případě je otázkou, z jakého pojištění byla škoda hrazena. Pokud se jednalo o povinné ručení viníka, pak odpovědnostní pojišťovna viníka je povinna uhradit škodu ve stejném rozsahu jako viník, což znamená, že nemůže poškozeného odkázat přímo na viníka, neboť ten vždycky odkáže zpět na svou pojišťovnu, která škodu vzniklou jeho odpovědností bude povinna uhradit. U povinného ručení platí základní pravidlo, že za co odpovídá viník, to hradí pojišťovna. Jinými slovy, co nehradí pojišťovna, nelze nárokovat vůči viníkovi. Pokud šlo o povinné ručení, trvejte na úhradě od pojišťovny. Pokud byla náhrada poskytnuta z havarijního pojištění, pak lze z povinného ručení viníka uplatnit odečtenou spoluúčast, ovšem pouze za určitých podmínek. K podmínkám uplatnění spoluúčasti u povinného ručení si dovoluji odkázat na sekci "Právní poradna" a na článek týkající se vztahu havarijního a odpovědnostného pojištění.

1.11.2005 10:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist