Na nová auta se vztahuje dvouletá

Na nová auta se vztahuje dvouletá záruka. Je možné omezit garanci počtem najetých kilometrů? Pokud je majitel vozu najede před skončením dvouleté lhůty, platnost záruky končí před uplynutím zákonných dvou let. Je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Na vozidlo zakoupené v režimu občanského zákoníku (tedy v případě, kdy je kupujícím spotřebitel - pozor, netýká se leasingu) platí zákonná dvouletá záruka, kterou prodávající nemůže omezit, a to ani počtem najetých kilometrů. Výjimka z tohoto by se mohla uplatnit pouze ve vztahu k těm náhradním dílům, u kterých z jejich povahy plyne kratší životnost. Opakovaně však zdůrazňuji, že klasická zákonná dvouletá záruka se týká pouze kupních smluv v režimu občanského zákoníku, což není případ vozidel pořízených na leasing, neboť tam uzavírá kupní smlouvu leasingová společnost a prodávající, oba podnikatelské subjekty, a platí režim obchodního zákoníku, kde ze zákona žádná záruka neexistuje. V takových případech může být záruka jedině dohodnuta a podmínky takové záruky již mohou být limitovány např. počtem najetých kilometrů.

13.10.2005 7:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist