Na dotaz tomáše l. ze dne

Dobrý den. Na dotaz Tomáše L. ze dne 20.8.2006 „Ve Vašem článku v MF DNES radíte, že Policie musí mít civilní vozy pro měření rychlosti označené, a to na víku a bocích, nebo u zaparkovaného auta alespoň cedulkou za oknem. Můžu Vás poprosit o konkrétní zákon nebo vyhlášku, která to upravuje?“ jste odpověděl: „25/1998 Sb.“Tato vyhláška však řeší pouze způsob, jakým se označují služební vozidla PČR, nikoli situace, za kterých může být označené nebo neoznačené služební vozidlo použito. Vyhláška vychází z ustanovení § 54 zákona č. 283/1991 Sb., které PČR opravňuje (nikoli nařizuje) užívat zvláštní barevné provedení a označení jejích služebních vozidel. Z toho podle mého názoru nevyplývá, že všechna služební vozidla PČR musí být označena, ale že PČR má právo je označit. Existuje tedy nějaké ustanovení v právním řádu, ze kterého pro PČR výslovně vyplývá povinnost použít při měření rychlosti jen a pouze označené služební vozidlo? Odkaz na vyhlášku 25/1998 dle mého názoru jako argument nestačí.

Odpověď

Nesouhlasím s tím, že odkaz na prováděcí právní předpis nestačí. Jak plyne ze systematiky řady dalších ustanovení (např. §79, §124 zákona o silničním provozu) vyžaduje zákon obecně rozlišitelnost policisty při výkonu jeho kompetence, ať už se jedná o zastavování vozidel nebo jiné jeho pravomoci. Ust. §54 zákona o Policii ČR na otázku povinnosti jasnou odpověď nestanoví, nechává tudíž otevřený prostor interpretaci. Prováděcí vyhláška už o oprávnění nehovoří, jednoznačně stanoví, jak mají vypadat vozidla policie. Z kontextu těchto dvou skutečností tak - dle mého názoru - odůvodněně plyne ten závěr, že by v případě přijetí Vašeho závěru nemělo smysl mít vůbec prováděcí předpis, který by označení stanovil, když by mohl policista chodit oblečen jakkoli a vykonávat pravomoc z jakéhokoli vozidla. Z existence speciální úpravy označení policistů a jejich vozidel tak jasně plyne důraz na jejich rozlišitelnost a identifikovatelnost, tedy i takový výkon pravomoci, která je zřetelná. V opačném případě by nikdo nikdy nikomu např. nezastavil, protože by policistu sotva identifikoval. S ohledem na tyto skutečnosti je označení policistů jednoznačně pojato jako jedna z podmínek výkonu pravomoci, tedy při jejím nedostatku je opačnou stránkou mince výkon pravomoci v rozporu se zákonem. Z toho následně plyne i nezákonnost získání důkazu z neoznačeného vozidla.

28.8.2006 9:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist