Může strážník městské policie nasadit botičku

Dobrý den,může strážník městské policie nasadit botičku za nezaplacení parkovného?Považuje se toto stání za zábor veřejného prostranství?Děkuji.

Odpověď

Nasazení botičky pro nezaplacení parkovného by mohlo být považováno za porušení zákazu plynoucího z místní úpravy, neboť povinnost uhradit parkovné bývá zpravidla spojena s existencí značky ZÁKAZ ZASTAVENÍ společně s dodatkovou tabulkou "Zakazuje se stání bez parkovacího poplatku". V takovém případě by tedy oprávnění přiložit botičku plynulo z porušení zákazové značky, což bývá nejčastější situace. Pokud by v daném místě zákazová značka nebyla, mohla by být botička použita v případě stání vozidla na chodníku. Pokud by se nejednalo ani o tento případ, pak pouze tehdy, pokud by se jednalo o neoprávněný zábor veřejného prostranství. Podle §34 zákona o obcích se veřejným prostranstvím rozumí též všechny ulice. Neoprávněným záborem takového veřejného prostranství lze rozumět každé jeho neoprávněné užití a tedy i parkování na ulici bez zaplacení parkovného. Shora uvedená definice je tedy velmi široká a lze dospět proto k závěru, že botičku i v takovém případě lze použít.

4.10.2005 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist