Mohu zveřejnit záznam jednání s policisty při dopravní kontrole?

Dobrý den, pane doktore. Natočil jsem si video, jak jednám se strážníky městské policie. S mým jednáním byli seznámeni. CHtěl bych se Vás ale zeptat, zda toto video mohu beztrestně zveřejnit na YouTube? Děkuji.

Diskuze

1 komentář

    Universal

    Dovolím si polemizovat – citace Nového občanského zákoníka
    § 84
    Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.
    § 85
    (1) Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.
    (2) Svolí-li někdo k zobrazení své podoby za okolností, z nichž je zřejmé, že bude šířeno, platí, že svoluje i k jeho rozmnožování a rozšiřování obvyklým způsobem, jak je mohl vzhledem k okolnostem rozumně předpokládat.
    § 86
    Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.
    § 87
    (1) Kdo svolil k použití písemnosti osobní povahy, podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu týkajícího se člověka nebo jeho projevů osobní povahy, může svolení odvolat, třebaže je udělil na určitou dobu.
    (2) Bylo-li svolení udělené na určitou dobu odvoláno, aniž to odůvodňuje podstatná změna okolností nebo jiný rozumný důvod, nahradí odvolávající škodu z toho vzniklou osobě, které svolení udělil.
    § 88
    (1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.
    (2) Svolení není třeba ani v případě, když se podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu.
    § 89
    Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.
    § 90
    Zákonný důvod k zásahu do soukromí jiného nebo k použití jeho podobizny, písemnosti osobní povahy nebo zvukového či obrazového záznamu nesmí být využit nepřiměřeným způsobem v rozporu s oprávněnými zájmy člověka.

    NOZ zákoník nikde nestanoví, že policista ve službě vykonává působnost orgánu veřejné správy a proto může být natáčen či fotografován. Dřívější vlastní výklad ministerstva vnitra na uvedené téma ve vztahu ke starému OZ bylo dle jiného právního názoru nad rámec ochrany osobnosti. Nikde není výslovně stanoveno, že pracovník veřejné správy nemá ochranu osobnosti nebo, že se na něj nevztahuje ustanovení o ochraně osobnosti (nově podoba a soukromí). Garantujete Vaším výkladem stav, kdy se obrátí strážník či policista na soud s civilní žalobou na ochranu podoby a soukromí, směřující proti osobě, který uvedené video zveřejnila, že je ten, co video zveřejnil skutečně v právu? Zajímá mě pouze to, o co své tvrzení opíráte, že strážník či policista nemá právo na ochranu osobnosti?

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist