Minimální věk řidiče

Dobrý den, pane doktore,

prosím Vás, zajímá mě tyto tři věci:

1) Jestliže je například při povodních potřeba přepravit někam více lidí najednou, mám za to, že je dovoleno k tomu užít traktor s přívěsem. Jaký musí být minimální věk řidiče toho traktoru? Stačí 17 let, nebo musí být starší?

2) Stejná situace, ale jedná se o nákladní automobil s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg. Jaký musí být minimální věk řidiče? Stačí 18 let, nebo musí být starší?

3) Platí ještě stále, že se za traktor, za nákladní automobil a za autobus může připojit přípojné vozidlo pro přepravu osob, to znamená vozidlo se sedadly?

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

ad 1) Proč v tom dotazu zdůrazňujete, že je to při povodních? Pravidla platí obecně pro všechny situace stejně, ať už jsou povodně nebo ne. Pokud míříte na institut krajní nouze, tak v něm pak lze pravidla porušit.

ad 2) Totéž.

ad 3) §48 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. k tomu stanoví následující:

 V motorovém nebo jeho přípojném vozidle, které je určeno pro přepravu osob, se smějí na povolených místech přepravovat osoby pouze do přípustné užitečné hmotnosti, počet osob starších 12 let však nesmí převyšovat počet povolených míst.

28.8.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist