Měl bych dotaz ohledně odbočování na

Měl bych dotaz ohledně odbočování na vícepruhových kruhových objezdech. Řekněme, že máme kruhový objezd, který má dva průběžné pruhy (vnitřní a vnější) a výjezdová větev má také dva pruhy (levý a pravý). Odbočovací pruhy na objezdu vyznačené nejsou.1) Řidič jedoucí po vnějším pruhu objezdu chce odbočit ven, dává znamení, ale chce se zařadit do levého pruhu (např. proto, že na příští křižovatce odbočuje). Co když současně řidič jedoucí ve vnitřním pruhu objezdu chce také odbočit do levého pruhu, ale dojde ke kolizi, protože logicky předpokládá, že řidič ve vnějším pruhu se bude řadit na výjezdu do pravého pruhu? Kdo bude viníkem?2) Je vůbec možné odbočovat na výjezd z vnitřního pruhu? Zákon říká, že před odbočováním vpravo se musí řidič zařadit co nejblíže pravému okraji vozovky. Připomínám, že na objezdu nejsou vyznačeny odbočovací pruhy a oba jsou tedy průběžné.

Odpověď

1) Platí standardní pravidla o přejíždění z pruhu do pruhu. Kdo přejíždí, dává přednost.2) Ano je, fakticky to jsou ale dva úkony – přejetí do jednoho pruhu a pak odbočení.

17.6.2007 7:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist