Mám zapeklitý dotaz. v prosinci 2010

Dobrý den, mám zapeklitý dotaz. V prosinci 2010 jsem prodal vozidlo, odhlásil povinné ručení a chtěl na registru provést odhlášku, bohužel jsem přišel na to, že jsem nechal OTP omylem novému majiteli. Ten mi nehodlal brát telefon, na SMS nereagoval a já neměl čas se tím neustále zabývat. Nenapadlo mě nahlásit ztrátu OTP a auto odhlásit. Stalo se to, že mi přišla v květnu předsoudní výzva k zaplacení poplatku za zpětný odtah vozidla z důvodu blokového čištění. Poslal jsem na úřad kupní smlouvu a doklad o odhlášení pojistky s tím, že již nějakou dobu nejsem majitelem. Úřad tedy obeslal současného majitele, ten si však výzvu nevyzvedl, poplatek nezaplatil, a mě je vyhrožováno exekucí. Mezitím bylo vozidlo ještě jednou odtaženo a stojí již víc jak měsíc na odstavném parkovišti, jehož provozovatel po mě nárokuje také částku za odtah a parkovné. Nikdo se se mnou moc nehodlá bavit s tím, že jsem v registru veden jako majitel. I když ne právní, pouze evidenční… . Jaký byste mi teď, pane doktore, navrhnul postup? Mám auto co nejdříve odhlásit, s tím, že jsem ztratil OTP? Mám oficielně zaslat na komunikace dopis s prohlášením, že nejsem majitelem, a kopií kupní smlouvy? Bude to stačit, nepříjde na mě i přes to exekutor? Děkuji moc za cennou radu.

Odpověď

Pokud máte řádně podepsanou kupní smlouvu, je úplně jedno, co je napsáno v registru vozidel. Ten má pouze informativní funkci a se zápisem v něm není ve vztahu k vlastnictví vozidla a odpovědnosti za nej možné spojovat žádné právní důsledky. Takže tomu, kdo po Vás požaduje náklady odtahu, sdělte a doložte, že nejste vlastníkem a pokud by Vás přesto o úhradu té částky žaloval, u soudu se ubráníte.

 

Auto samozřejmě co nejdřív odhlaste.

22.7.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist