Mám takovou amatérskou otázku. co se

Mám takovou amatérskou otázku. Co se stane, když se motor vytáčí do červeného pole? Poškozuje se motor, a jak?? Předem díky za odpověď.

Odpověď

Stane se spousta věcí, ale v zásadě to lze shrnout pod: "ano, motor se poškozuje a může se i úplně zničit".Důvod, že má naprostá většina současných aut omezovač otáček, není v žádném případě jalový. Už běžná pracovní rychlost motoru - na dálnici dejme tomu 4000 ot./min. je vzhledem k masám, pohybujícím se uvnitř motorového bloku pro běžného člověka téměř nepředstavitelná. Klikovka s ojnicemi a písty běhajícími sem a tam se každou sekundu otočí sedmašedesátkrát. K otevření jednoho ventilu dojde zhruba šestnáctkrát za sekundu.Čím je rychlost vyšší, tím namáhanější jsou všechny součástky a tím hůř se motor stačí mazat. Nejnáchylnější k poruše jsou právě ventily. Jejich pružiny prostě od určité rychlosti nestačí vrátit ventil zpátky na své místo a pak se snadno stane, že se motor "potká": píst, vracející se do horní úvratě narazí do ventilu, který se nestačil zavřít - a je vymalováno.Viděl jsem blok motoru, kterým vyletěla přeražená ojnice - a neudělala díru jen v bloku, ale i v kapotě auta. Většinou to ale jen urazí ventil, který pak uvnitř spalovací komory nadělá pěknou paseku. Jako na obrázku úplně vlevo.Američani, věrni své... ehm... zvláštní nátuře, pořádají občas v rámci závodů nebo různých srazů soutěž, při které namontují motor na pevnou stolici, nastartují ho a dají mu plný plyn. A čekají, jak dlouho to vydrží. Viděl jsem několik takových pokusů s plochými čtyřválci z VW Brouka. Vydržely různě, podle stavu, v jakém byly. Některé půl minuty, některé i deset minut. Některé skončily spektakulární disintegrací, některé se prostě "jen" zadřely, protože nestačily mazat.Každopádně: červené pole na otáčkoměru navštěvujte jen velmi výjimečně a velmi krátce!

13.10.2006 3:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist