Mám dotaz ohledně výkladu definice osoby

Zdravím, mám dotaz ohledně výkladu definice osoby blízké, konkrétně ke spojení „osoba v poměru obdobném“. Co si pod tím mám představit? Může to být třeba dobrý kamarád? A ještě bych si dovolil tři menší dotazy. V článku /pravni-poradna/osoba-blizka-a-firemni-auto/articles.html?id=11843 jste psal, že právnická osoba např. společnost s.r.o. může mít osobů blízkou pouze pokud je to její společník se 100% podílem, jinak ne (podle judikatury soudu), což komplikuje možnost odmítnout vypovídat. 1. Znamená to, že pokud tento společník, při předvolání odmítne vypovídat, tak se vlastně sám prozradí, jelikož 100% podíl může mít jen on sám? 2. Jak je to u fyzické osoby-podnikatele (např. Sklenářství Josef Novák), pokud onen živnostník má vozidlo psané na firmu? Může odmítnout vypovídat? 3. Pokud jsem Váš článek dobře pochopil, tak jednatel např. s.r.o.(nemá-li 100% podíl) musí, při předvolání vypovídat o tom kdo vůz v inkriminovanou dobu řídil. Nicméně vůz je psaný na firmu, která neumí mluvit, takže jí logicky někdo musí zastupovat, ostatně od toho je ten jednatel. Ale pokud by jej ve skutečnosti řídil on sám nebo jeho osoba blízká (např. manželka), tak sebe , resp. svou osobu blízkou vystaví postihu za přestupek, což ale jednoznačně popírá právo nevypovídat minimálně proti sobě a tím pádem jde proti LZPS, ne? Ostatně pokud budu muset říct „ano to auto jsem řídil já“, tak budu mít z toho stejné problémy jako kdybych řídil svoje soukromé auto a přiznal se i když tam nemusím. Nepopírá to logiku, podle které byl napsán odstavec 37 Listiny (tj. nežalovat na sebe a své blízké)?

Odpověď

Může to být kdokoliv, kdo se do té definice vejde.

ad 1) Ne. nutně. Stejně by mu to museli dokázat i přímo, takže jen na základě toho by mu to nedokázali

ad 2) Fyzická osoba je vždycky fyzická osoba, je jedno, že podniká. Tam se to nerozlišuje proti nepodnikatelům.

ad 3) Jde ale o to rozlišit, kdy někdo jedná za sebe a kdy za někoho jiného. Nemám informaci, že by se k tomu už vyjadřovaly soudy, ale zkusit takovou argumentaci samozřejmě můžete.

12.2.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist