Mám dotaz ohledně parkování na soukromém

Mám dotaz ohledně parkování na soukromém pozemku. Plocha před bytovým domem je soukromým pozemkem ve společném spoluvlastnictví všech majitelů bytů v bytovém domě. Na této ploše jsou vyznačena jednotlivá parkovací stání, která jsou v soukromém majetku konkrétních vlastníků a i v Katastru nemovitostí jsou vedena jako jednotlivé pozemky s konkrétním vlastníkem. Developer v souladu s předpisy vyznačil i dvě parkovací místa větších rozměrů se svislou dopravní značkou parkoviště pro invalidy. Ale i tato široká parkovací místa prodal konkrétním vlastníkům stejně jako všechna ostatní. Mám to štěstí (nebo smůlu), že jedno toto parkovací místo vlastním já. Parkovací místo, stejně jako všechna ostatní, je v Katastru nemovitostí vedeno jako samostatný pozemek s konkrétním vlastníkem. Tento stav trvá již 9 let. Letos však jeden byt v bytovém domě koupil invalidní občan, který se teď domáhá možnosti parkování na mém soukromém pozemku, jakožto parkovacím místě pro invalidy. Celou situaci řeší velmi aktivně a hovoří dokonce i o vyvlastnění mého majetku. Chci se proto zeptat, zda má na parkování nějaké právo a jak se bránit případnému vyvlastnění pozemku (je-li to vůbec v tomto případě možné). Podotýkám, že druhé široké parkovací stání „pro invalidy“ je neobsazené, neboť jeho majitel nemá automobil, a je tedy možné si jej od majitele pronajmout. Mám však pocit, že invalida by raději parkoval zdarma. Děkuji za Vaši odpověď, případně kontakt na někoho, s kým bych mohl tuto situaci řešit (nejlépe z Brna).

Odpověď

Začal bych tím, zda je tam také vodorovné dopravní značení, protože jestli ne, tak stejně nemá nárok. Za druhé, a to je ještě důležitější, je ten pozemek s parkovištěm zkolaudován jako veřejně přístupná pozemní komunikace? Pokud ne, tak je to Váš pozemek a nikdo jiný tam parkovat nemůže, bez ohledu na dopravní značky (ty tam v takovém případě totiž neplatí).

9.11.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist