Mám dotaz ohledně koncepcí pohonu. má

Dobrý den, mám dotaz ohledně koncepcí pohonu. Má v dnešní době stále navrch zadokolka (oproti předokolce? Budeme-li počítat se stejnou váhou i výkonem vozu. Nebo již současné typy zavěšení a naladění podvozků minimalizují rozdíly ve vyvážení takovým způsobem, že na suchu, mokru, sněhu, šotolině budou časy obou vozidel téměř srovnatelné? Má opodstatnění si připlácet za vozidlo se zadním náhonem, pokud nebudeme brát v potaz zpětnou vazbu vozu, ale pouze kritérium rychlosti na dráze? Děkuji za dnešní teoretickou chvilku.

Odpověď

No, ono hodně záleží na okolnostech. Při dnešní technice bude nejrychlejší nějaká dobře nastavená elektronicky řízená čtyřkolka. Pro lepší vyvážení a hlavně přenos výkonu má pak u aut s jednou poháněnou nápravou trochu navrch zadokolka. Předokolka zas umožňuje kompaktnější a jednodušší stavbu a tím i nižší hmotnost auta. Předokolka má problém s přenosem výkonu při akceleraci, ale zase třeba na sněhu, kdy auto neakceleruje tak silně a váha se tolik dozadu nepřesouvá, má auto s motorem vpředu a pohonem předních kol výhodu v tom, že jsou poháněné kola tlačena k zemi těžkým motorem. Počáteční trakce předokolky je tak lepší. Na suchu ale zadokolka získá rychle navrch, protože se při rozjezdu přesune váha dozadu na poháněná kola. Nejlepší je v tomto ohledu samozřejmě Porsche 911 s motorem vzadu - jeho trakce je opravdu masivní.

Jak ale píšete, záleží hodně na nastavení podvozku a říci jednoznačně, že přední pohon bude rychlejší než pohon zadní (nebo obráceně) nejde. Dnešní auta jsou nastavena hlavně na bezpečnost, takže i zadokolka bude mírně nedotáčivá, zatímco předokolka se bude snažit masivní nedotáčivost eliminovat na maximum. Osobně to ale vidím tak, že přetáčivost je pořád příjemnější než nedotáčivost. S nedotáčivým smykem toho člověk moc neudělá a vždycky je lepší se nedívat smrti do očí. :-)

16.6.2011 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist