Mám dotaz ohledně automatických převodovek. poslední

Dobrý den, mám dotaz ohledně automatických převodovek. Poslední dobou jezdím se starším BMW 528i, které je vybaveno automatem s možností sekvenčního řazení. Zajímalo by mě, proč je u automatických převodovek udávaná vyšší spotřeba a rovněž pomalejší akcelerace. Vzhledem k tomu, že automat řadí dle mého názoru rychleji a téměř bez ztráty otáček, měl by být minimálně stejně rychlý. Co se týče spotřeby, nedovedu si představit nic úspornějšího, než automat ve spojení s tempomatem, jelikož tento šestiválec při rozumných rychlostech po dálnici nevezme víc než 7 litrů… Díky za odpověď, Martin Skalický.

Odpověď

Oficiální údaje spotřeby a následně emisí vychází z měření v laboratorních podmínkách. A protože hydrodynamický měnič trpí většími ztrátami v soustavě než mechanická převodovka, je spotřeba o pár deci vyšší.Akcelerace se měří výpočtem průměru z několika desítek pokusů. Měření provádí profesionální řidiči, kteří dovedou nejen rychleji řadit, ale i přesně pouštět spojku a tak. Auto z manuálem má také rychlejší reakci při akceleraci z místa, takže při prvních metrech nažene několik desetinek, které pak jen postupně ztrácí při řazení.Moderní automatické převodovky už mají mnohem vyšší účinnost, rychlost a často disponují jakýmsi "zámkem" rychlostí, takže se pak chovají vlastně jako manuál. S moderním automatem tak bude obyčejný řidič v akceleraci určitě rychlejší.Co se týče spotřeby, automat má tu výhodu, že za vás řadí v optimálních otáčkách a zbytečně nevytáčí motor. Obecně také svým charakterem auto s velkým motorem (jako ve vašem případě) a s automatem k rychlé jízdě vůbec nevybízí, takže spotřeba může být i třeba o litr dva nižší než v případě stejného typu s manuálem.S novým BMW 325ci s automatem jsem dosáhl při dlouhé jízdě po dálnici na tempomat úžasné spotřeby 7,5 l/100km při rychlosti kolem 130 km/h. Doporučuji každému, aby se svezl s moderním automatem. Do auta pro každodenní ježdění nebude chtít nic jiného.

16.6.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist