Křižovatka – ano či ne?

Dobrý den pane doktore,
nedávno jste zde zodpověděl tento dotaz (zestručněno): Pokud je vyústění účelové komunikace značené jako klasická křižovatka (tzn. značky hlavní silnice vs. dej přednost v jízdě, odbočovací pruhy atp.), jedná se pořád o vyústění účelové komunikace, a teda to neruší značku 70km/h? vizte zde street view: http://goo.gl/maps/4y0eC?

Pokud se jedná o vyústění účelové komunikace na místní komunikaci, tak to křižovatka není.

Chtěl bych k tomu dodat následující:
Ve smyslu ust. §2, písm. w) z.č.361/2000 Sb. máte samozřejmě pravdu. V praxi je však situace trochu jiná. Jakou má řidič, který se k takové „křižovatce-nekřižovatce“ blíží, možnost rozeznat, zda o křižovatku jde nebo nejde a jaké z toho pro něj vyplývají důsledky? Vyústění polní/lesní cesty je jasné, ale jak přistupovat k vyústění účelové komunikace, která připojuje relativně vzdálený průmyslový objekt a která je postavená v silniční kategorii, takže nelze na první (ani druhý a další) pohled rozeznat, že to není křižovatka? A teoreticky pokud tato ne-křižovatka nebude označena dopravními značkami, NEPLATÍ zde přednost zprava!!
Můžete se pokusit tuto problematiku nějak objasnit?

Odpověď

Máte úplně pravdu v tom, že rozpoznat, že se o křižovatku nejedná, není přo řidiče snadné. Já ten zákon ale nepsal a sám jsem toho názoru, že nevidím důvod k tomu, aby toto křižovatka nebyla. Definice v zákoně je nicméně nastavena tak, jak je.

9.6.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist