Kontrola osvědčení o registraci vozidla

Dobrý den, pane doktore,

takže já situaci popíšu. Je to velice prosté:

V noci jsem zaparkoval vozidlo na okraji jednoho města v místě, kde v tu chvíli široko daleko nikdo jiný nebyl. Tím mám na mysli, že mě nemohli vidět ani policisté, protože tam dokonce nebyli ani policisté. Tam jsem vystoupil z vozidla a šel jsem o několik kroků dále se podívat na nějaké plakáty ve vitríně. Po několika minutách přijelo policejní vozidlo (státní policie), zastavili u mě, a policista-spolujezdec se mě zeptal, jestli je to moje auto. Z toho vyplývá, že mě nemohl vidět, že jsem s tím autem jel. Pokud by mě viděl, asi by se neptal, jestli je to moje auto, že ano. Já jsem řekl, že ano, že to je moje auto, a on chtěl vidět můj občanský průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Chápu, že chtěl vidět občanský průkaz, nebot‘ totožnost člověka mají právo zjišt’ovat kdykoli, a chápu, že nechtěl vidět řidičský průkaz, když mě neviděl s tím vozidlem jet. Jediné, co nechápu, je to, proč chtěl vidět osvědčení o registraci vozidla, když to podle mě může chtít pouze po osobě, kterou přistihl při řízení. Ale mě při řízení nepřistihl, a přesto chtěl vidět osvědčení o registraci vozidla.

Takže otázka zní:

Opravdu měl policista právo vyzvat mě k předložení osvědčení o registraci vozidla, a pokud ano, tak na základě čeho?

Já jsem s ním o tom nediskutoval a osvědčení společně s občanským průkazem jsem mu rovnou ukázal.

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

Danou povinnost má jen řidič vozidla (§6, odst. 12 zákona č. 361/2000 Sb.), takže pokud Vás policista neviděl řídit, tak Vás k tomu nemohl vyzvat, pokud jste nebyl v dané situaci řidičem. Pokud ale stojíte u svého zaparkovaného auta a neviděli Vás řídit, tak nemohou vědět, jestli jste nebo nejste řidičem a takto Vás vyzvat v souladu se zákonem nemohli.

29.12.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist