Kdo by nesl vinu za nehodu ?

Napadla mě za volantem zajímavá situace a zajímá mě, kdo by byl viník ?

Silnice vedoucí vesnicí, v každém směru jeden pruh, přerušovaná čára. Po obou stranách vesnice domy a u každého garáž pro auto.

Já pojedu vesnicí, přede mnou kamion jedoucí např. 40 km/h, rozhodnu se jej předjet – přerušovaná čára, v protisměru vůbec nic. Zahájím předjížděcí manévr, předjíždím. V ten samý moment vyjíždí např z garáže u domu auto ( ze strany jízdního pruhu kamionu ).

Řidič osobního vozu se rozhlídne, zprava nic, zleva kamion, který je ale ještě daleko a jede nízkou rychlostí. Takže se rozjede a vjede do svého pruhu.

Ovšem já zrovna předjížděl kamion, řidič mě tím pádem za kamionem nemohl vidět, jelikož jsem už zahájil předjíždění.

Najednou jsem souběžně s kabinou kamionu při předjíždění a proti mě auto, které vyjelo od garáže a dojde k nehodě ( já ho taky dřív vidět nemohl ).

Byl bych viníkem ? Musím předpokládat, že může vyjet vůz z prostrou mimo silnici ? Pak by bylo předjíždění ve vesnici či městě, kde mohou vyjet auta od domu nereálné.

Nebo by byla vina na obou stranách, jelikož vyjíždějící řidič měl předpokládat, že kamion může předjíždět vůz, který nevidí ?

Děkuji za vysvětlení, snad jsem to podal srozumitelně.

Odpověď

Záleží na okolnostech (rozhledových poměrech apod.), ale v zásadě bych viděl jako viníka toho druhého řidiče.

7.2.2017 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist