K odpovědi k dotazu: osoba „vzdálená“

Dobrý den, k odpovědi k dotazu: Osoba „vzdálená“ Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem se úplně nedozvěděl Váš názor na toto téma, zeptám se jednoduše a takto. Kdo bude odpovídat za přestupek a případně i platit pokutu, pokud dostanu od policie dopis, že vozidlo překročilo max. povolenou rychlost a bylo zaznamenáno automatizovaným systémem, já nahlásím, že vozidlo jsme půjčil tomu a tomu a domnívám se, že tedy v té době vozidlo řídil a přestupek zavinil on a on to poté následně popře, že v tu dobu vozidlo neřídil a že neví, kdo to vozidlo žídil, případně řekne a to je druhá varianta, že vozidlo si vůbec nevypůjčil. Děkuji mnohokrát za odpověď! Ze zákona jsem to nevyčetl… Vypadá to, že na to doplatíte vždy jako provozovatel. Odpověď: JUDr. Tomáš Beran před 4 dny 29. 01. 2013 v 21:11 Takže potom z toho mně i logicky vyplývá, že pokud udám „osobu vzdálenou“, člověka, který existuje a žije v cizině, tak pokud to ta osoba nepřizná, v což samozřejmě nevěřím!, nebo nebude reagovat na nějaké dopisy od českého úřadu, pokud mu je vůbec budou chtít zasílat, tak na to pokaždé doplatím jako provozovatel, což chápu tak, že budu muset pokutu poté zaplatit. Ale potom v tom případě „osoba vzdálená“ nefunguje… Ale já jsem přeci splnil povinnost nahlásit, komu jsem vůz zapůjčil! K tomu, že někomu, např. i mně dobrému známému, zapůjčím v dobré víře svůj automobil a budu odpovídat v tu chvíli za všechny jeho skutky, se raději ani nebudu vyjadřovat! Popírá to naprosto logický rozum a možná i práva…. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Ano, v tom případě "osoba vzdálená" možná nebude fungovat. Jenže, v dané chvíli vůbec není jasné, jak to bude celé fungovat. To ukáže až praxe. Samozřejmě ten Váš postup bych zkusil, jen upozorňuji na to, že důsledky nejsou přesně odhadnutelné.

3.2.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist