Jízda v jízdních pruzích pro nákladní automobily

Dobrý den,

podle zákona č. 361/2000 Sb. §12 odst. (2) může nákladní automobil nad 3 500 kg v obci na pozemní komunikaci o dvou NEBO VÍCE jízdních pruzích užít levý krajní pruh k jízdě jen při objíždění, předjíždění, odbočování nebo otáčení. Z toho plyne, že pokud budou v jednom směru 4 pruhy, pak dané omezení bude platit jen pro levý krajní pruh. V druhém zleva lze jet bez omezení. Vedle toho ve stejném paragrafu odst. (4) uvádí, že v případě tří NEBO VÍCE jízdních pruhů je povinnost pro nákladní auto nad 3500 kg užít jen dvou pravých pruhů, takže není možné užít ani druhý pruh zleva. V tomto odstavci se sice neuvádí, kde platí, avšak vzhledem k odst. (1) jasně vyplývá že výhradně v obci. Jak tomu tedy rozumět?

Odpověď

Tady se nepočítalo se čtyřmi pruhy (patrně to nikde u nás není). Ten odstavec 2 platí podle mne jen v obci, tzn. že obci by mohl i do toho druhého zleva, ale mimo obec ne.

3.9.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist