Ještě k nesdělení údajů o totožnosti

Ještě k nesdělení údajů o totožnosti řidiče vozu na Policii ČR. Vaše odpověď: Zajímavá taktika policie, ale nijak praktická. Policisté v řadě jiných věíc postulují závěr, že nejsou správním orgánem, což pouze prokazuje jejich elementární neznalost správního řádu.V každém případě, i kdyby se připustila neaplikovatelnost §60 zákona o přestupcích, pak výslech osoby podléhá režimu zákona o policii ČR a tam má předvolaná osoba stejné právo odmítnout výpovědět. Policista je o tom dokonce povinen osobu poučit. Pokud tak neučinil, napadnul bych rozhodnutí odvoláním. Pro podrobnější argumentaci, proč aplikovat §60 zákona o přestupcích, by bylo vhodné zainteresovat do věci advokáta. Doplnění: – Před podání vysvětlení u Policie jsem poučen byl podle § 12 zákona o Policii ČR, musel jsem to poučení i podepsat. Bylo tam sice psáno, že podle § 12/3 zákona o Policii ČR můžu vysvětlení odepřít, pokud hrozí nebezpečí postihu za přestupek osobě blízké, ale to jsem neučinil, odvolával jsem se jen na § 60 přestupkového zákona. Ale správní orgán mě pak také řekl, že toto ustanovení § 12/3 v zákoně o Policii ČR je v rozporu s § 10/3 zákona o silničním provozu a pokud jsou některé paragrafy rovnocenných zákonů ve vzájemném rozporu, tak platí ten paragraf, který je novější a novější je ten § 10/3. Podle toho § 10/3 zákona o silničním provozu se prý můžu při odmítnutí sdělení totožnosti řidiče vozu odkazovat pouze na § 60 přestupkového zákona, protože to je výslovně uvedeno v poznámce (to můžu ale jen před správním orgánem) a dále se prý můžu odkazovat na článek 37 Listiny základních práv a svobod, protože ta Listina má prý vyšší právní sílu než jakýkoliv jiný zákon (to můžu před Policií ČR, ale jen pokud jde o trestný čin a ne pouze přestupek). Mám zkusit se nějak odvolat nebo podat odpor? Mám nějakou šanci na úspěch? Kdo to bude potom projednávat, když se odvolám, krajský úřad?

Odpověď

Je to jeden velký právní nesmysl. Tak např. poznámky pod čarou nemají žádný normativní charakter a mohou být klidně zastaralé nebo neúplné. Mohl byste mi na mail tomas.beran@email.cz poslat naskenované podklady? Rád bych se na to podíval blíž.Rozhodně se odvolejte.

25.7.2006 8:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist