Jaké jsou možnosti proti rozhodnutí magistrátu

Jaké jsou možnosti proti rozhodnutí magistrátu o uložení pokuty?Řidička nám srazila na přechodu dceru a po vyšetření to bylo bráno jako přestupek.Dcera byla v domácím lečení měsíc a půl bez vážného zranění,jen pohmožděniny.Proč se neodebírá řidičský průkaz?

Odpověď

Procesní (a zejména efektivní) možnosti nejsou bohužel žádné. Poškozený se smí odvolat pouze do výroku o náhradě škody a nikdy do výroku o vině a trestu (§81 zákona o přestupcích). Pokud s výrokem o vině a trestu nesouhlasíte, nedá se nic dělat, protože v plném rozsahu se proti rozhodnutí o vině a trestu smí podle zákona odvolat pouze obviněný.Jako snad jediná možnost, od níž si ovšem není vhodné příliš slibovat (protože není příliš efektivní), je přezkum mimo odvolací řízení dle ust. §65 správního řádu, kdy nadřízený orgán toho, který rozhodl, může rozhodnutí zrušit, je-li v rozporu se zákonem. Zásadní nevýhodou tohoto procesního postupu však je skutečnost, že se nejedná o nárokovou věc. Správní orgán proto věc může odmítnout bez dalšího, ale můžete to zkusit.

26.12.2005 3:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist