Jak postupovat ve správním řízení, když úřad nepostupuje dle správního řádu?

Pane doktore, chtěl bych se zeptat na několik věcí, byť v jedné kauze:

1. blokové řízení bylo městskou policií přerušeno pouze na základě nepodepsání bloku na pokutu na místě zaplacenou a věc byla postoupena správnímu orgánu – jsem nyní povinen hrát se správním orgánem „hru“ zvanou správní řízení, i když bylo zřejmě zahájeno v rozporu se správním řádem (bylo již rozhodnuto v blokovém řízení)?

2. nebylo mi zasláno jasné předvolání k ústnímu jednání a nebylo ani doručeno do vlastních rukou, jak to ukládá správní řád. Na jednání jsem se tedy bez omluvy nedostavil a následně jsem správnímu orgánu zaslal stížnost, kde tyto skutečnosti uvádím.

3. správní orgán mi zaslal termín seznámení se spisem před vydáním rozhodnutí. Podal jsem žádost na odloženi na termín, dokud nebude vyřízena má stížnost, která má zásadní vliv na správní řízení. To mi bylo zamítnuto. Jestli se nepletu, tak mohu na úřad zajít nahlédnout do spisu kdykoliv před vydáním rozhodnutí. Co když mě ale odmítnou s tím, že termín je stanoven, když i jeho posunutí mi zamítli?

4. jsem poučen o tom, že při nahlížení se mohu vyjadřovat ke všem skutečnostem uvedených ve spisu. Tzn. i písemně? A kdy, na tom úřadě? Je vhodné a možné na tu stížnost v této chvíli odkázat, aby byla součástí spisu?

Jde mi o to, že úřad nepostupuje podle zákona a já nevím kdy tím ideálně argumentovat. Nebo doporučujete toto všechno napadnout až v odvolání? Nechci totiž hrát hru, kde i lajk vidí, že úřad postupuje „podivně“.

Děkuji

Odpověď

ad 1) Otázka zní, jak to chcete prokázat. Strážníci budou tvrdit, že jste to projednat nechtěl a věřit se bude jim.

ad 3) Ano, kdykoliv. To vás odmítnout nemohou.

ad 4) Ano, i písemně. Určitě bych doporučil na ni odkázat.

31.3.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist