Dp.hl.m. prahy používá k měření rychlosti

Dp.hl.m. Prahy používá k měření rychlosti tramvají bílou civilní fábii , nijak neoznačenou ( snad jen povolení k k vjezdu do prostor DP ), toto vozidlo často stojí v zákazech stání, na pěší zóně, na chodníku ( viz http://www.ospea.cz/clanek.php?page=52) , marně se snažím zjistit, zda toto vozidlo svým jednáním neporušuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích. Pokud by mělo vyjímku, kde musí být umístěna, a kdo ji může vydat. Stačí pokud má toto vozidlo oranžový maják umístěný za zadním sklem?Děkuji za všechny řidiče tramvají.

Odpověď

Řidič předmětného vozidla pravidla silničního provozu nepochybně porušuje, protože individuální výjimku např. ze zákazu stání dostat nemůže (policie to však patrně toleruje). Do 1. 7. 2006 není vydávání individuálních výjimek možné, tudíž řidič předmětného vozidla na fotce dopravní přestupek nepochybně páchá. Výstražné oranžové světlo, pokud je používáno, by zákonnou výjimku ze zákazu stání sice poskytlo, ale jen v případě, kdy by řidič předmětného vozidla pří výkonu pracovní činnosti toto světlo použil, resp používal.Kontrola dodržování pravidel silničního provozu soukromou osobou, jako DP hl.m. Prahy je, však onou pracovní činností, jak jí rozumí silniční zákon, nepochybně není. Těmito světly jsou (a mohou být) vybavena pouze vozidla, která skutečně na pozemní komunikaci pracují (tzn. čistící vozidla, vozidla pro opravu vozovek, vozidla kosící trávu podél pozemních komunikací, sypače apod.), nikoli však vozidla soukromých subjektů, která žádnou pracovní činnost na pozemní komunikaci nevykonávají. To už by mohl každý vlastník dopravní společnosti stát, kde se mu zlíbí a kontrolovat např. vlastní řidiče kamionů, jestli nejezdí rychle. To ale nelze, zákon pro tento účel oranžové výstražné světlo nedovoluje nejen použít, ale současně i při takovém jeho použití neposkytuje řidiči vozidla zákonnou výjimku z některých pravidel silničního provozu.V daném případě tak řidič předmětného vozidla páchá dopravní přestupek a je na místě např. informovat policii, aby takový přestupek prošetřila.  

30.12.2005 6:17

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist