Dovolte mi otázku. automobil byl v

Pane doktore, dovolte mi otázku. Automobil byl v dobré víře zastaven asi 2m před vodorovní dopravní značnou označující začátek zastávky autobusu. Byl však odtažen, protože ještě dříve ve vzdálenosti asi 6m před tímto značením se nacházela svislá dopravní značka, kterou však překrývaly parkující auta, kokrétne dodávková. Jedná se tedy o matoucí kolizi dopravních značení. Ustanovení přestupkového zákona při tomto postupu není možné využít ve prospěch vlastníka automobilu, protože přestupkem je i konání neúmyslné a svislé dopr. značení má přednost před vodorovním. Jedná se však o starou dopravní značku označující začátek autobusové zastávky ( modrý obdélník ve kterém je symbol autobusu nikoli podle vyhlasky c.30, grafika autobusu je poněkud jiná v souladu se starým dopravním značením ) Domnívám se, že ani toto ustanovení nebude pro vlastníka automobilu vhodné, poněvadž staré dopravní značení platí ještě i v roce 2006. V případě však, že nebude o přestupku rozhodnuto v zákonné lhůtě a nebude tedy ani o přestupci rozhodnuto, je možné požadovat refundaci zaplaceného poplatku za odtažení? Nebo je možné využít některé skutečnosti již výše popsané?(pozn.: automobil převzala z parkoviště kde byl odtažen za vlastníka osoba, která k automobilu nemá žádný právní vztah, pouze předložila technický průkaz a občanský průkaz. Existuje pouze vztah neformální mezi vlastníkem automobilu a osobou, která ho přebírala. Vlastník je také provozovatelem automobilu ) Děkuji zdvořile za odpověď.Mgr. Vladimír Benda.

Odpověď

Náhrada poplatku za odtažení může být vymáhána pouze v případě, kdy je zrušeno rozhodnutí policisty nebo strážníka a to pouze cestou správní žaloby dlo soudního řádu správního. Uložení pokuty za přestupek je věcí druhou, která na nákladech odtahu není závislá. Zpravidla se za odtah už pokuta nedává a o přestupku se pak ani nerozhoduje. Uplyne-li jednolétá promlčecí doba, nemá to nicméně žádný vliv na oprávněnost nákladů odtahu. Jejich uplatnění by bylo možné, jen kdyby bylo rozhodnutí policisty nebo strážníka zrušeno soudem.Ostatní shora uvedené námitky by bohužel nebyly dostatečné ke změně takového rozhodnutí.

5.2.2006 9:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist