Dobrý denměl bych dotaz ohledně zastavování

Dobrý denměl bych dotaz ohledně zastavování vozidel z jedoucího vozidla Policie. Způsob už jsem zde několikrát četl, ale nenašel jsem zde ani jinde podle jakého předpisu tvrdíte, že vozidlo Policie musí být označeno. Na podobný dotaz níže jste jen uvedl paragraf zákona 361/2000, kde je uveden pouze způsob, ale nic o tom, zda vozidlo musí být označeno či nikoliv. Nelze soudit, že pokud zastavuje policista z jedoucího vozidla dle § 79/2 z.č. 361/2000 Sb., musí toto být nutně označeno a že nemůže být v civilním provedení bez nápisů Policie.

Odpověď

Závěr ohledně označení vozidel policie plyne ze systematiky právní úpravy. Speciální označení vozidel předpokládá zákon o Policii ČR a podobu tohoto označení stanoví prováděcí právní předpis. Jestliže je tedy stanoveno, jak má vypadat policejní vozidlo, tedy vozidlo, které policie používá pro výkon své pravomoci, plyne z toho a contrario, že za jiných podmínek kompetenci realizovat nelze, což je odrazem zásady, že státní moc lze vykonávat jen způsobem a v rozsahu, který zákon stanoví. Jestliže tedy podmínky označení policejního vozidla jsou stanoveny, jsou stanoveny pro specifický účel, tedy pro výkon pravomoci a není místo pro jiný způsob. Pro veřejnoprávní subjekty neplatí, že co není zakázáno, je povoleno a policii je povoleno jen specifické označení vozidel. Tento závěr tedy plyne ze samotné existence úpravy, protože v opačném případě by nemělo smysl takovou právní úpravu vůbec mít. Ale náš právní řád jí obsahuje a z toho plynou systematické závěry na její výklad.

4.1.2007 9:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist