Dobrý den vím, že téma

Dobrý den pane doktore, vím, že téma alkohol za volantem zde proběhlo již několikrát, ale ráda bych věděla, zda existují nějaké „polehčující okolnosti“ s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu. Způsobila jsem dopravní nehodu, škoda byla pouze na majetku (nabourala jsem zaparkované auto), svědci zavolali policii, která mi dala dýchnout a výsledek byl 0,18 na první pokus, na druhý 0,24. Krevní zkouška mi nabídnuta nebyla, určitě bych ji neodmítla (naopak po přečtení zde uvedených informací a zkušeností ostatních mám pocit, že jsem ji měla sama vyžadovat). Nicméně jsem diabetička na inzulinové pumpě a příčinou nehody byl hypoglykemický šok (chvíle těsně před nehodou a nehodu samotnou si vůbec neuvědomuji ani nepamatuji), probrala jsem se až poté, co mi svědci „lezli“ do auta s dotazy, zda jsem v pořádku. Po policistech jsem požadovala cukr, protože jsem věděla, že hypo se může zanedlouho opakovat. Nabízeli mi zavolání RZS – to jsem odmítla, protože vím, že kapání glukozy do žíly je podstatně zdlouhavější než požití cukru nebo něčeho sladkého. Po 2 hodinách od vypití 0,5 Coly a snědení čokoládové tyčinky jsem měla hodnotu krevního cukru 5,3 (měřila jsem se potom doma), z čehož vyplývá, že při nehodě byl krevní cukr hluboko pod 2 a toto je stav, kdy nefunguje mozek, neboť není zásobován glukózou. Policista mě informoval, že mi ani neodeberou řidičák, neboť hladina alkoholu je malá, že dostanu pouze pokutu, která také nebude nijak vysoká (s pokutou pochopitelně počítám, měla jsem si dát na svůj aktuální zdravotní stav pozor). Nyní mi přišlo předvolání na magistrát a po přečtení možných trestů jsem docela nervozní… Zadržení ŘD by pro mě bylo likvidační, v práci se starám o vozový park. Je nějaká šance, že by byl brán zřetel na můj zdravotní stav a že bych vyvázla pouze s pokutou?? Předem velice děkuji za zodpovězení.

Odpověď

Nu, uvedené skutečnosti, které namítáte, jsou primárně lékařského charakteru, takže je samozřejmě doporučuji v řízení namítnout a případně trvat na znaleckém posudku nebo stanovisko toxikologa k těm skutečnostem, tj. zda nemohl dojít k naměření alkoholu v krvi v důsledku jiných skutečností než jeho požitím.

23.5.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist