Dobrý den prosím o radu.

Dobrý den pane doktore, prosím o radu. Mimo obec mi ‚prý‘ byla naměřena rychlost o 30 km/h více než povolená protijedoucím policejním vozem s pevně zabudovaným radarem a kamerou.Než se příslušníci otočili a dojeli mne, stál jsem již mimo vozidlo za horizontem u krajnice.(kolega jel ve voze se mnou a svědčit bude pro mne) Požadoval jśem důkaz – fotografii mě jako řidiče, což příslušníci odmítli. Nechal jsem tedy přestupek řešit správním řízením. V případě, že nebude zřejmé z fotografie kdo je řidičem, použiji osobu vzdálenou. Očekávám, že ‚skutečného‘ řidiče nedokáží vyslechnout. 1) Budou tedy pokutovat mne jako provozovatele, i když jsem uvedl řidiče?? 2) Stačí tvrzení příslušníků, že mne viděli řídit? Vycházím z Vašeho článku Rozsah dokazování v přestupkovém řízení, kde píšete “policisté ztratili nejméně jednou na určitou dobu předmětné vozidlo z dohledu a nemohou proto vyloučit, že se řidiči vyměnili“ v mém případě ‚řidič‘ také zmizel. 3) popřípadě prosím o radu. Na svou obhajobu uvedu, že takto rychle nejezdím pravidelně, dále tento úsek silnice je rovinatý,přehledný a jezdí zde takto všichni, což je sice zakázané,vím, ale 85 km/h jezdit nechci. 4) Nemáte info, kdy a zda vůbec u nás začne platit trest za pomalou jízdu, či zdržování provozu?? Jedině tak se totiž vyhneme oněm 45 a 85 km/h řítících se vozů v rukou těch ‚nejlepších řidičů‘. Děkuji.

Odpověď

ad 1) Ne, to by neměli. Pokud uvedete cizince, tak Vám jako provozovateli pokutu dát nemohou.
ad 2) To obecně říct nelze, bude záležet na okolnostech a na možnostech, jak zpochybnit jejich případné tvrzení, že jste to byl Vy.
ad 3) To bych raději neuváděl a snažil se to uhrát na to, že neodkážou identifikovat řidiče.
ad 4) Obecné pravidlo "zákazu zdržovat" v pravidlech je, ale nevymáhá se.

2.6.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist