Dobrý den pane Žáku, zajímalo by

Dobrý den pane Žáku, zajímalo by mě jaký máte názor na časté brzdění motorem. Jsem zastáncem toho, že při mírnějších kopcích na silnici první třídy nebo dálnici je přijatelné brzdit motorem na 4. nebo 5. rychlostní stupeň. Ovšem při jízdě ve městě časté brzdění motorem na 3. nebo dokonce 2. rychlostní stupeň není pro motor moc dobré. Podle mě tím celkem trpí přítlačné spojkové ložisko. A to především u automobilů s kratší převodovkou. Také jsem zastáncem toho, že motor je od toho, aby vůz poháněl, a brzdy od toho, aby vůz brzdily. Děkuji za Váš názor na toto věčné téma.

Odpověď

Díky za zajímavý dotaz. Osobně upřednostňuji plynulou jízdu a raději brzdím motorem a pedál brzdy používám pouze v nezbytných případech (a samozřejmě při dojíždění ke křižovatkám a podobně). Vůbec nechápu jedince, kteří na dálnicích rozsvěcují brzdová světla. Je to známka neschopnosti jet plynule a předvídavě. Ale k tomu brzdění...

Při jízdě z kopce se snažím co nejvíce odlehčovat brzdové soustavě brzděním motorem. Ve svých autech mám atmosférické motory a ty jsou po ubrání plynu k brzdění mnohem ochotnější než moderní malé přeplňované jednotky. Pamatuji si, že v místech, kde moje auta v mírném klesání citelně zpomalují po ubrání plynu na čtyřku, například Octavia 1.2 TSI ani po podřazení na dvojku nebyla schopna zpomalit. Moderní auta s downsizovanými jednotkami zkrátka neumí už tak dobře brzdit motorem jako starší auta s většími atmosférickými motory.

Brzdění motorem má ale samozřejmě největší efekt při vyšších rychlostech, kdy vám k tomu napomáhá i aerodynamický odpor. Nedá se říci, že by bylo používání brzd chybou. Ani nedokážu posoudit, že by to mělo škodit motoru, převodovce a spojce. Mám jen pocit, že jízda bez brzdění je plynulejší. Jezdit stylem, jako by vaše auto nemělo brzdy, pomáhá zázračně šetřit palivo. S plynem pak zacházíte opatrně a zbytečně nezpomalujete, snažíte se jet co nejvíce vyrovnaně.

3.1.2011 10:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist