Dobrý den!mám jednoduchý dotaz. po novém

Dobrý den!Mám jednoduchý dotaz. Po Novém roce (přesněji dnem 01.01.2009) nabývá platnosti nově schválený zákon o ekologické likvidaci autovraků, součástí kterého jsou i povinné platby za různé tzv. emisní třídy a to ve výši 3000,-, 5000,- a 10 000,- Kč. Při schvalování tohoto zákona ujišťovali naši zákonodárci všechny občany, že se to bude týkat hlavně aut 10 a více let starých. S auty přímo pracuji i podnikám a tak jsem přišel na jednoduchý příklad: Škoda Octavia 1,9TDi (dnešní označení modelu je ,,Tour‘), plní ve verzích 66 a 81 kW pouza emisní normu Euro II. S těmito motory se však tyto vozy vyráběli až do konce roku 2004!! Z toho vyplývá, že i 5 let starý vůz bude muset platit tento poplatek (v tomto případě ve výši 3000,- Kč)… V souvislosti s tímto mě ale napadla důlěžitá norma platná od jistého roku v celé EU (tedy i u nás), a to podobná jako je např. u elektroniky- jedná se o zcela závazné nařízení pro všechny výrobce automobilů, kterým je touto normou nařízeno, míti v ceně vozidla zahrnutou i tzv. daň na ekologickou likvidaci. Což znamená, že v tomto případě by stát byl opět největším podvodníkem, protože by chtěl vybírat jednu a tu samou daň hned dvakrát, což pokládám za protiprávní v duchu bezdůvodného obohacení…Můj dotaz tedy zní: ,,nevíte v kterém roce byla v EU tato právní norma pro automobilky zavedena??‘ Nebude to tedy opět tak, jako když se zavedl Kapsch a placení mítného a stát si jen tak protiprávně bez náhrady omezil platnost dálničních kupónů o jeden měsíc??.. Děkuji P.

Odpověď

To nařízení nebo směrnici neznám, zkuste si zadat do Googlu heslo "eurlex", což je systém vyhledávání evropských právních předpisů.

14.12.2008 1:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist