Dobrý den mám dotaz k

Dobrý den pane doktore, mám dotaz k novelou zákona č. 361/ 2000 Sb. zavedené objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla, ve ztahu k tzv. benefitním vozům, tzn. automobilům vlastněným firmou, ale přiděleným konkrétnímu zaměstnanci ke služebnímu i soukromému užívání. Vycházím z předpokladu, že při podezření, že příslušným vozidlem byl spáchán přestupek, bude k podání vysvětlení vyzván vlastník (firma), která sdělí, že vůz byl předán k užívání příslušnému zaměstnanci. Jaký postup se dá v praxi očekávat, pokud by příslušný zaměstnanec následně využil svého práva nevypovídat? Může příslušný úřad v takovém případě sankcionovat vlastníka – firmu (která ale splnila svou zákonnou povinnost a sdělila, komu automobil předala do užívání) nebo může bez prokázání totžnosti řidiče vozu sankcionovat zaměstnance, kterému byl vůz svěřen do užívání (ale není jeho vlastníkem a není prokázáno, že přestupek spáchal, protože využil svého práva nevypovídat)? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Ta povinnost ale není o tom, že vlastník sdělí, komu dal auto na ježdění. Ta povinnost je o tom vědět, kdo řídil a toho uvést. Pokud firma uvede jako řidiče Vás, moc Vám právo nevypovídat nepomůže, protože pokutu dostanete Vy jako řidič. Tu totožnost řidiče totiž musí udat vlastník. Pokud budou mít pocit, že se kroutíte (tj. popíráte, že jste řídil), tak půjdou zpět za vlastníkem a dají pokutu jemu, že neuvedl skutečného řidiče.

26.3.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist