Dobrý den mam asi hloupý dotaz,

Dobrý den mam asi hloupý dotaz, ale přesto mě to zajímá. Kdy se opotřebovává spojka? Když je sešlápnutá, nebo jen když je v záběru, nebo ještě nějak jinak? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Spojka je třecí element, který spojuje/rozpojuje soustavu motor - převodovka. Pokud stojíte na spojkovém pedálu, spojkové lamely se rozepnou a odpojíte motor od převodovky. Jediné, co se v tu chvíli opotřebovává, jsou pružinky, které drží spojku rozepnutou. Jakmile ale začnete pouštět pedál, třecí lamely spojky se přiblíží a začnou vlivem tření prokluzovat - tím dochází k největšímu opotřebení, ale na to je spojka uzpůsobena. Po uvolnění spojky jsou již lamely "zakousnuté" do sebe a dochází jen k velmi minimálnímu prokluzu a tření. Samozřejmě se vlivem stáří a počtem najetých kilometrů vlastnosti spojkových lamel zhoršují a dochází k mírnému prokluzu i při jízdě. Ale to je běžný jev. Pokud vám ale spojka vydrží půl roku a ne pět až osm let, něco je špatně, obšem většinou ne v materiálu.

3.5.2011 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist